13.01.2016, 00:00

Špiónsky teleskop ožije vďaka dotácii

Americký vesmírny úrad NASA dostal 90 miliónov dolárov, projekt WRIST sa tak začína už vo februári.

Agentúra NASA sa pripravuje na nový významný projekt. Výstavba teleskopu WFIRST sa vďaka štedrým dotáciám od amerického Kongresu začne už čoskoro, a to napriek tomu, že aj vesmírny výskum cíti dosah nepriaznivého ekonomického vývoja. Oddelenie astrofyziky, pod ktoré projekt spadá, čelí viacerým škrtom, teleskop však dostal v rozpočte USA niekoľkonásobne vyššie dotácie, ako NASA požadovala. Prípravu „ďalekohľadu“, ktorý má byť schopný pozrieť sa až na 400 miliónov galaxií a odpovedať na základné otázky o vzniku vesmíru, tak financie posunuli z roku 2017 už na tento február.

Dôležitý projekt

Tím odvetvia astrofyziky, ktorý má projekt WFIRST na starosti, žiadal v rozpočte prideliť 14 miliónov dolárov. Na prekvapenie samotnej NASA mu Kongres pridelil 90 miliónov a vôbec to nie je prvýkrát, čo sa budúci teleskop môže tešiť zo štedrých príspevkov. Minulý rok dostal z amerického rozpočtu namiesto 14 miliónov dolárov 50 miliónov, rok predtým ešte o šesť miliónov viac.

Dôvod? V prieskume NASA, ktorý bol publikovaný ešte v roku 2010, experti a vedci označili WFIRST ako projekt, ktorý by mal mať toto desaťročie najväčšiu prioritu

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

Súvisiace články