04.01.2016, 00:00

Komisia hrozí Varšave „dohľadom“

Situácia u našich severných susedov naberá po voľbách „na obrátkach“. Štvrtkové prijatie novely zákona o verejnoprávnych médiách vyústilo do rezignácie ich šéfov. A krajine najnovšie pohrozil Brusel. Eurokomisár Günther Oettinger sa totiž nechal počuť, že komisia vyvolá proti Varšave mimoriadnu procedúru za porušenie základných hodnôt Európskej únie.

Sporná novela

Nemecký politik práve týmto reagoval na štvrtkové schválenie spornej novely zákona o verejnoprávnych médiách v poľskom parlamente. Podľa nemeckých médií predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker dal otázku Poľska na program ďalšieho zasadnutia komisie 13. januára.

„Veľa vecí hovorí za to, aby sme aktivovali takzvaný mechanizmus právneho štátu a na Varšavu uvalili dohľad,“ vyhlásil Oettinger v nedeľňajšom vydaní nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Malo by ísť o procedúru, ktorá platí od roku 2014 – a zameriava sa na členské krajiny, v ktorých vzniklo „systematické nebezpečenstvo pre právny štát“. Pokiaľ dotknutá krajina nereaguje na návrhy zmien zo strany Bruselu, komisia môže začať procedúru pre porušenie základných európskych hodnôt.

Personálie po novom

Zmeny, ktoré vyvolali kritiku zo strany opozície a Bruselu, umožnia novej vláde dosadzovať do vedenia verejnoprávnej televízie a rozhlasu svojich ľudí bez akýchkoľvek predchádzajúcich konkurzov.

Len čo nové ustanovenia začnú platiť, právomoc vymenovať a odvolávať šéfov verejnoprávnej televízie a rozhlasu prejde na ministra štátneho pokladu. Až doteraz boli riadiace funkcie a dozorná rada vo verejnoprávnych médiách obsadzované na základe verejných konkurzov.

Vstupom zákona do platnosti skončia mandáty doterajších členov vedenia a dozorných rád Poľskej televízie a Poľského rozhlasu. Tí však legislatívnu „predbehli“ a zo svojich postov rezignovali. Tým sa teda vyhli výpovediam.

Čaká sa na prezidenta

K oficiálnej publikácii zákona chýba už len podpis prezidenta Andrzeja Dudu. Ten je však považovaný za formalitu, pretože hlava štátu má blízko k vládnej strane Právo a spravodlivosť, ktorá novelu presadila.

Politickí odporcovia vyčítajú vláde konzervatívcov, že sa urýchlene snaží upevniť si kontroverznými krokmi moc. Poukazujú tiež na spory okolo zloženia ústavného súdu a schválenie zákona o tejto vrcholnej justičnej inštancii.

Strana PiS niekdajšieho premiéra Jaroslawa

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.