12.01.2016, 00:00

Facebook zablokoval veľkú protiislamskú stránku, zakladateľ je rozčarovaný

Facebook zablokoval veľkú protiislamskú stránku, zakladateľ je rozčarovaný

Facebookový profil hnutia Islam v Českej republike nechceme je od pondelkového večera zablokovaný. Stránku so 163 tisíckami fanúšikov zrušil sám Facebook. Zástupcovia iniciatívy sa podľa svojich slov pokúšajú o obnovenie prevádzky a chystajú tlačové vyhlásenie.

"Som z toho rozčarovaný, pravdepodobne ide o ďalšiu snahu o obmedzovanie verejnej diskusie," povedal serveru Lidovky.cz Martin Konvička.

Facebook už v roku 2014 stránku Islam v Českej republike nechceme zablokoval. Po jej znovuspustení jej ale začali rýchlo pribúdať priaznivci.

"Teraz má stránka 163-tisíc fanúšikov, predpokladám, že na konci roka 2016 ich bude mať 300-tisíc," doplnil Konvička.

 

OZNÁMENÍ - Facebook nám zrušil hlavní facebookovou stránku se 163 tisíci příznivci. Nesmíme zde ani zveřejnit její...

Posted by Islám v ČR nechceme on 11. január 2016

Prečo v pondelok Facebook stránku xenofóbnej iniciatívy zablokoval, nie je jasné. Je však možné, že jej dočasné zrušenie môže súvisieť s Konvičkovým trestným stíhaním. Šéfa Bloku proti islamu totiž polícia na konci minulého roka obvinila z podnecovania nenávisti.

Iniciatíva Islam v Českej republike nechceme zastrešuje niekoľko tuzemských protiislamských a protiimigrantských skupín. Konvička síce patrí medzi jej vedúcich predstaviteľov, jej šéfom ale nie je. Obvinený vysokoškolský pedagóg vedie Hnutie proti islamu. Jeho facebookový profil zatiaľ funguje.