30.07.2014, 12:35

Armáda nebude útočiť na mestá, tvrdí šéf ukrajinskej diplomacie

Armáda nebude útočiť na mestá, tvrdí šéf ukrajinskej diplomacie

Ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin sľúbil, že armáda nebude útočiť na mestá, ktoré kontrolujú proruskí separatisti.

Klimkin v utorkovom rozhovore pre agentúru Reuters na ukrajinskom veľvyslanectve vo Washingtone podporil zvolanie novej medzinárodnej konferencie s cieľom ukončiť násilie na východe Ukrajiny. Povedal, že o tom diskutoval so svojím americkým rezortným partnerom Johnom Kerrym.

Politický proces

Klimkin taktiež vyjadril presvedčenie, že napokon iba politické riešenie ukončí konflikt, v rámci ktorého separatisti ovládajú značné časti územia pri ruskej hranici, ako aj mestá Doneck a Luhansk.

Nezaútočíme na takéto mestá,“ sľúbil minister. Podľa neho by tak došlo k obetiam na životoch. Doplnil, že ukrajinské orgány získajú mestá pod kontrolou "prostredníctvom politického procesu, nie útokom na mestá".

Mestská rada Luhanska v utorok oznámila, že od začiatku júla si boje o Luhansk vyžiadali 93 civilných obetí vrátane jedného dieťaťa, ďalších 407 civilistov utrpelo zranenia. Krátko nato informovala o ďalších piatich zabitých civilistoch po delostreleckej paľbe, ktorá zasiahla domov dôchodcov. Ruská televízia ukázala zábery s telami na invalidných vozíkoch prikrytých dekami.

Ukrajina neprestane bojovať o Krym

Obete hlásila v utorok aj Horlivka v Doneckej oblasti. Úrad starostu mesta, ktoré obkľúčila armáda, informoval o 17 mŕtvych vrátane troch detí v dôsledku ostreľovania.

Klimkin podľa agentúry Ukrinform na zasadnutí Atlantickej rady vo Washingtone takisto vyhlásil, že Ukrajina neprestane bojovať o Krym. "Mnohí na anexiu a okupáciu Krymu zabudli. Chcem povedať, že Krym bol, je a bude ukrajinský," zdôraznil.

Agentúra Interfax-Ukrajina uviedla, že Klimkin hovoril aj o európskej integrácii. Perspektíva ukrajinského členstva v Európskej únii podľa neho "príde oveľa skôr, než by ste uverili".

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.