10.01.2016, 18:32

Islamisti vraždia učiteľov, ktorí nepočúvajú a učia nebezpečné predmety

Islamisti vraždia učiteľov, ktorí nepočúvajú a učia nebezpečné predmety

Radikáli zo skupiny Islamský štát (IS) v decembri zavraždili v irackom Mosule troch učiteľov a desiatky ďalších pozatýkali. Aj im hrozí rovnaký osud, pretože sa odmietli podriadiť novým učebným osnovám nariadeným islamistami na území nimi vyhláseného "chalifátu", ktoré ovládli.

Vo výučbe presadzujú teraz hlavne dôraz na islamské právo šaría a svätú vojnu džihád, informoval dnes taliansky denník Corriere della Sera s odvolaním sa na blízkovýchodné agentúry.

Podľa ich správ zakázali radikálni islamskí vládcovia na dobytom území výučbu odborov ako filozofia a matematika, ktoré považujú za nebezpečné. Vyučovať sa vraj už nesmú ani chémia a biológia, uviedli kurdské médiá. Namiesto nich majú učitelia tlačiť študentom do hlavy základy šaría a džihádu, povedal nezávislej agentúre Ara News istý sýrsky učiteľ.

Prvým odbojným učiteľom, ktorý zaplatil za svoj nesúhlas s výučbovými plánmi islamistov životom, bol Ašvak Nuajmí, ktorého islamisti zavraždili začiatkom decembra. Nuajmí sa otvorene postavil proti novým učebným osnovám nariadenými islamistami a zorganizoval v Mosule protestné zhromaždenie.

To skončilo zatknutím viac než 30 učiteľov, informoval aktivista Abdalláh Malla. Zatknutého učiteľa čaká podľa neho súd a odsúdenie podľa práva šaría. Nahradení vraj boli učiteľmi ochotnými spolupracovať s islamistami a podriadiť sa ich nariadeniam.

Druhé najväčšie iracké mesto Mosul je v rukách islamistov od júna 2014. Iracký premiér Hajdar Abad koncom decembra potvrdil, že po oslobodení mesta Ramádí vládnymi ozbrojenými silami je teraz na rade Mosul, pripustil ale, že jeho dobývanie bude extrémne náročné.

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.