19.01.2016, 00:00

Na demokraciu v Poľsku je neskoro

Vládna strana Právo a Spravodlivosť si šije na mieru zákon o ústavnom súde. Proti tomu sa postavil najvyšší súd.

Národná súdna rada, Združenie poľských sudcov „Iustitia“, Predsedníctvo Advokátskej komory a Helsinský výbor pre ľudské práva. Všetky tieto poľské inštitúcie kritizujú či odsudzujú poslednú novelu z dielne konzervatívnej vládnej strany Právo a Spravodlivosť (PiS). Týka sa reformy ústavného súdu. Aspoň tak to prezentuje vládna strana navonok.

Pečiatka rozhodne

Novela podpísaná provládne sympatizujúcim prezidentom Andrzejom Dudom obsahuje celkovo až 18 zmien a doplnení. Medzi najkontroverznejšie však patria tie, ktoré menia spôsob prijímania rozhodnutí súdu. Po novom ich bude prijímať najmenej 13 z 15 sudcov, a to dvojtretinovou väčšinou namiesto doterajšej jednoduchej. V porovnaní s doterajšou úpravou rozhodnutia prijímalo päť sudcov a dôležité prípady si vyžadovali prítomnosť aspoň deviatich sudcov.

Opozícia i právne kruhy poukazujú na vážne paralyzovanie činnosti súdu. „Dvojtretinovú väčšinu možno dosiahnuť pomerne ťažko, čo priamo vedie k možnosti predĺženia práce súdu v konkrétnej veci – a teda k nadmernej dĺžke konania,“ hovorí pre HN poľská právnička Karolina Rogoż. Poľský ústavný tribunál rozhoduje o veciach podľa dátumu podania. Rozhodujúca je teda pečiatka. „Predtým ako dôležitú zmenu alebo zákon opozícia napadne, PiS pravdepodobne účelne nasmeruje na ústavný súd menej významné zákony na kontrolu súladu s ústavou, čím v podstate odloží podstatne dôležitejšie rozhodovanie na neurčito,“ myslí si právnik Filip Kozik z poľskej advokátskej kancelárie KL Law Polska. Aj keby však nakoniec súd o dôležitom zákone rozhodoval, bude už pravdepodobne neskoro. „Kým bude o protiústavnosti zákona rozhodnuté, jeho jednotlivé ustanovenia budú zatiaľ platiť,“ hovorí pre HN Kozik. Vládna strana si tak v podstate bude môcť prijímať zákony, ktorých účinky budú platiť tak dlho, ako to bude potrebné.

Novela šitá na mieru

Šancu zastaviť takéto konania má aj naďalej ústavný súd. Názory právnikov na konanie a prijímanie zmien PiS-om sa však rôznia. Podľa Rogoż nie je zmena jednoduchej väčšiny na dvojtretinovú protiústavná. „Ústava Poľskej republiky sama neuvádza ustanovenie o konkrétnej väčšine, a len odkazuje na zákon,“ tvrdí Rogoż. Opačný názor má však Kozi

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.