21.01.2016, 15:01

Dáni zakročili proti moslimom, odhlasovali zmenu jedálnička

Dáni zakročili proti moslimom, odhlasovali zmenu jedálnička

V Dánsku sa rozhorel boj o bravčové mäso. Dôvodom je rozhodnutie zastupiteľstva 60-tisícového prístavného mesta Randers, že na jedálničku inštitúcií financovaných mestom majú byť povinné jedlá z bravčového mäsa.

Návrh, ktorý predložila protiimigračná Dánska ľudová strana (DF) prešiel v zastupiteľstve v pondelok večer väčšinou jedného hlasu. Návrh podľa tvrdenia portálu Lidovky.cz podporili okrem populistov aj pravicoví liberáli zo strany Venstre.

Ako uviedol dánsky denník Politiken, odôvodnil návrh jeho predkladateľ Frank Nørgaard, ktorý je členom DF tým, že je vraj nutné na jedálničkoch škôl alebo škôlok zachovať dánsku stravovaciu kultúru, ku ktorej neodmysliteľne patria pokrmy z bravčového mäsa.

V roku 2014 si Dáni v celoštátnej ankete za svoje národné jedlo zvolili bravčovú pečienku so zemiakmi a petržlenovou omáčkou. Na ďalších pozíciách sa umiestnili ďalšie jedlá z bravčového mäsa, ako napríklad karbonátky z mletého bravčového mäsa. Ankety sa vtedy zúčastnilo 63-tisíc Dánov.

Produkcia bravčového mäsa je odjakživa tiež dôležitým faktorom dánskeho hospodárstva. V krajine existuje zhruba päťtisíc fariem s 28 miliónmi ošípaných. Deväťdesiat percent mäsa ide na vývoz, pričom na celkovom dánskom exporte sa podieľa bravčové piatimi percentami.

O tom, či majú byť jedlá s bravčovým mäsom s ohľadom na miestnu moslimskú komunitu vymazané z jedálničkov verejných inštitúcií, sa v Dánsku debatuje už od roku 2013. Zatiaľ ale nikdy nenastala situácia, že by podobný návrh prešiel niektorým z miestnych zastupiteľstiev.

Necelých jedenásť percent obyvateľstva Dánskeho kráľovstva má korene v moslimských krajinách, predovšetkým v Turecku alebo Iraku.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.