18.11.2014, 12:47

V Maďarsku si každý môže povedať svoj názor, hovorí Fidesz na demonštrácie

V Maďarsku si každý môže povedať svoj názor, hovorí Fidesz na demonštrácie
V Maďarsku je demokracia, každý si môže povedať svoj názor. Vyhlásil to dnes v reakcii na pondelňajší protivládny protest predseda parlamentnej frakcie vládnej strany Fidesz Antal Rogán, ktorý však vyzval, aby vyjadrenie názoru bolo vždy v súlade s právnymi normami.

V rozhovore pre verejnoprávnu televíziu Rogán povedal, že v tomto roku boli parlamentné voľby, voľby do Európskeho parlamentu a komunálne voľby. "Občania povedali trikrát svoj názor. V každom prípade podporili namiesto opozičných strán vládne strany," dodal.

"Domnievam sa, že dnes tí, ktorí nedokážu prijať výsledky volieb, sa snažia vyvíjať nátlak na vládu. Môžu to robiť, pretože v Maďarsku je demokracia, nie ako v roku 2006, kedy v čase vlády Ferenca Gyurcsánya policajti bili ľudí a niektorým dokonca vystrelili oko gumeným projektilom na ulici. Dnes už niečo také neexistuje," zdôraznil Rogán s tým.

Požiadal protestujúcich, aby nedošlo k výtržnostiam, aké nastali pred sídlom Fideszu na Lendvaiovej ulici pred niekoľkými týždňami. "To už je mimo rámca demokracie," podotkol.

Proti korupcii a politike vlády premiéra Viktora Orbána protestovalo v pondelok v Budapešti pred parlamentom podľa odhadov 20.000 ľudí. Po oficiálnom ukončení demonštrácie sa časť davu začala tlačiť na schody parlamentu, v čom mu bránila polícia a vyzvala ho k opusteniu priestranstva okolo parlamentu. Okrem tlačenice medzi protestujúcimi a policajtmi k žiadnym incidentom nedošlo.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.