09.12.2013, 10:58

Putin zrušil tlačovú agentúru. Novej bude šéfovať kontroverzný muž

Novým riaditeľom Rusko dnes sa stane novinár Dmitrij Kiseľov.

Ruský prezident Vladimir Putin. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters
Ruský prezident Vladimir Putin dnes podpísal výnos o likvidácii spravodajskej agentúry RIA Novosti. Na jej báze vznikne tlačová agentúra Rusko dnes (Rossija segodňa). Ďalším výnosom Putin za generálneho riaditeľa reštrukturalizovanej štátnej tlačovej agentúry vymenoval kontroverzného novinára Dmitrija Kiseľova.

Ako pripomína agentúra AP, Kiseľov je známy svojimi konzervatívnymi a kontroverznými názormi. Vlani v auguste v jednej z televíznych debát o novom zákone o zákaze propagácie homosexuality medzi mládežou v Rusku napríklad zverejnil svoj názor, že orgány pochádzajúce z tiel homosexuálov by sa nemali transplantovať, ale spaľovať alebo "zakopať do zeme". Vylúčil aj darcovstvo krvi a spermií homosexuálov. Kiseľov sa neskôr bránil, že nie je homofób, a dodával, že podobnú prax majú údajne aj v USA, EÚ, arabských krajinách či Japonsku.

Výnos, na základe ktorého všetok majetok RIA Novosti prechádza na agentúru Rusko dnes, nadobudol okamžitú platnosť. Súčasťou novej agentúry sa stane aj rozhlasová stanica Hlas Ruska.

Ako spresnila RIA Novosti, Putin dal vláde mesiac na to, aby prijala opatrenia potrebné na vznik novej tlačovej agentúry, a nariadil posúdiť aj otázku jej zaradenia medzi strategické podniky krajiny.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.