14.02.2016, 00:00

Jedna mapa, ktorá vám ukáže (ne)slobodu vo svete

Sloboda vo svete upadá už desiaty rok po sebe. Môžu za to aj vojnové konflikty či hospodárske problémy.

Jedna mapa, ktorá vám ukáže (ne)slobodu vo svete

"Globálna sloboda je pod tlakom," tvrdí organizácia Freedom House hodnotiaca demokraciu vo svete, ktorá vydala svoje pravidelné hodnotenie jednotlivých krajín vychádzajúce z údajov agentúry Statista.

Základom hodnotenia sú štandardy zakotvené vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv z roku 1948 so zameraním na politické práva a občianske slobody jednotlivca. Hodnotí všetky krajiny, "bez ohľadu na zemepisnú polohu, etnické či náboženské zloženie obyvateľstva čí úroveň hospodárskeho rozvoja". Krajiny sú hodnotené ako slobodné, čiastočne slobodné a neslobodné.

Búrlivé udalosti roku 2015, uvádza správa, "prispeli k tomu, že 10. rok po sebe globálna sloboda upadá." Najvýznamnejším faktorom je sýrska kríza. Tá viedla ku kríze utečeneckej, ktorá zase oživila krajnú pravicu v Európe.

Problémové z pohľadu ľudských práv sú aj pád cien ropy či ekonomické problémy Číny. "Škrty vo výdavkoch, klesajúca životná úroveň a sociálne nepokoje by mohli spôsobiť, že niektoré režimy sa zamerajú na potlačenie ľudskoprávnych aktivistov a iných kritikov," píše sa v správe.

Závery štúdie sú prezentované v mape vytvorenej pre portál Independent:

Zelené krajiny sú slobodné, žlté čiastočne slobodné a červené neslobodné. Snímka: Independent


 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.