09.01.2016, 09:50

Kim sa pochválil testom balistickej rakety, Južná Kórea mu neverí

Kim sa pochválil testom balistickej rakety, Južná Kórea mu neverí

Pchjongjang zverejnil v piatok večer videozáznam, na ktorom je podľa neho zachytený nový test severokórejskej podmorskej balistickej strely vypálenej z ponorky. Stalo sa tak tri dni po tom, čo KĽDR prišla s tvrdením, že po prvýkrát vyskúšala vlastnú miniaturizovanú vodíkovú bombu. Južná Kórea ale video s odpalom podmorskej strely spochybnila.

Neoverená a nedatovaná videonahrávka ukazuje severokórejského vodcu Kim Čong-una, ako stojí v zimnom kabáte a klobúku na palube vojenského plavidla a sleduje strelu, ktorá vyletí kolmo nahor z vodnej hladiny a zapáli sa vo vzduchu.

Potom nasleduje strih a raketa prelietava cez oblaky, čo má dokázať, že strela bola schopná dosiahnuť značnej výšky.

Podľa juhokórejských médií však nejde o novú skúšku severokórejskej podmorskej balistické strely vypálenej z ponorky, ale o kompiláciu záznamu testu podmorskej strely KĽDR vykonaného v decembri v Japonskom mori a skúšky balistickej rakety Scud z roku 2014.

Svoj prvý úspešný test strely SLBM (submarine-launched ballistic missile) ohlásila Severná Kórea v máji. Druhú takú skúšku vykonal Pchjongjang v novembri, test ale podľa odborníkov zlyhal. Tretí test sa potom konal v decembri.

SLBM je balistická strela odpaľovaná z ponorky, ktorá dokáže dopraviť na miesto určenia s vysokou presnosťou bojovú hlavicu, väčšinou vybavenú jadrovou alebo termonukleárnou náložou. Raketonosné jadrové ponorky majú veľký strategický význam, pretože môžu zostať skryté pred satelitmi protivníka a odpáliť svoj náklad v relatívnom bezpečí hlbín oceánu. To ich robí nezraniteľnými pri prvom údere smerovanom proti nukleárnemu arzenálu danej krajiny. Môžu tiež vykonať odvetný úder, ak by boli všetky pozemné jadrové sily zničené.