21.01.2016, 18:57

Máme dva mesiace, potom sa môže únia rozpadnúť, tvrdí švédsky premiér

S príchodom jari môžeme očakávať nárast počtu migrantov. Dovtedy bude potrebné nájsť riešenie.

Máme dva mesiace, potom sa môže únia rozpadnúť, tvrdí švédsky premiér

Ak Európska únia nenájde do dvoch mesiacov spoločnú reč v otázke riešenia migračnej krízy, hrozí jej rozpad. Na svetovom ekonomickom fóre v Davose to uviedol švédsky premiér Stefan Löfven. Vyzval pritom ostatné európske krajiny, aby prevzali svoj diel zodpovednosti.

"Vieme, že s príchodom jari pravdepodobne opäť narastie počet migrantov," uviedol Löfven. Ak sa do tej doby nepodarí presvedčiť krajiny odmietajúce prijímať utečencov, aby zmenili svoj názor, je podľa neho v ohrození Európska únia a s ňou aj schengenský priestor.

Švédsko patrí spolu s Nemeckom a Rakúskom ku krajinám, ktoré počas súčasnej migračnej krízy prijali najviac žiadostí o azyl. Situácia vo Švédsku sa však podľa Löfvena stala "neudržateľnou", a krajina preto musela zaviesť kroky vedúce k obmedzeniu počtu prijímaných utečencov vrátane hraničných kontrol.

Do Švédska vlani podľa miestneho ministerstva spravodlivosti prišlo rekordných 160 000 žiadateľov o azyl.

O lehote dvoch mesiacov na riešenie krízy tento týždeň hovoril aj predseda Európskej rady Donald Tusk. V prípade, že dvadsaťosmička nenájde zhodu, hrozí podľa neho zrútenie schengenského systému.

Európska únia ako politický projekt podľa Tuska zlyhá, ak nedokáže chrániť svoje vonkajšie hranice. Už vlani v novembri o ohrození schengenského priestoru hovoril aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Rakúsko končí s "politikou vítania"
Avšak spoločná reč v otázke riešenia migračnej krízy je stále v nedohľadne. Napríklad rakúska vláda v stredu oznámila vytvorenie hornej hranice pre prijímanie utečencov. Čo však bude nasledovať v prípade prekročenia uvedeného limitu, zostáva nejasné.

Rakúsko má podľa nového plánu tento rok prijať maximálne 37 500 žiadateľov o azyl a do roku 2019 ich má byť celkovo najviac 127 500.

Rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová uviedla, že opatrením vláda dosiahne presne to, čo chcela, teda "dominový efekt". "Potrebujeme politiku rozumu, skoncujme s neobmedzenou kultúrou vítania," uviedla ministerka, podľa ktorej sa dalo pritvrdenie politiky voči migrantom v Európe očakávať.

K podobným snahám jednotlivých štátov je však skeptický nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier. "Myslíme si, že národné opatrenia nebudú samy osebe stačiť," uviedol na adresu rakúskych plánov.

Pri Turecku sa utopili ďalší utečenci
Počas nebezpečnej cesty z Turecka na grécke ostrovy sa v stredu utopilo ďalších 12 ľudí. Polícia v súvislosti s plavbou podľa agentúry Anadolu zadržala dvoch prevádzačov.

V týchto dňoch sa do Európy na vratkých člnoch pokúšajú dostať ďalšie stovky až tisíce utečencov. Príslušníci gréckych a tureckých námorných hliadok ich denne zachraňujú desiatky, niekedy dokonca stovky.

V Egejskom mori panuje v poslednej dobe veľmi nepriaznivé počasie so silným vetrom. Utečencov v prvých dvoch januárových týždňoch ubudlo, napriek tomu podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov za prvých 16 januárových dní do Grécka priplávalo 29 088 utečencov.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.