15.12.2015, 00:00

Francúzi si zvolili. Extrémnu pravicu v zastupiteľstvách nechcú

politika/V regionálnych voľbách vo Francúzsku napokon zvíťazila tradičná pravica bývalého prezidenta Nicolasa Sarkozyho.

Francúzsky krajne pravicový Národný front Marine Le Penovej v druhom kole francúzskych regionálnych volieb prepadol. Vyplýva to z konečných výsledkov. Voľby ovládla tradičná pravica bývalého prezidenta Nicolasa Sarkozyho v spojení s centristami, druhí skončili vládni socialisti spolupracujúci s ďalšími ľavicovými stranami.

Sarkozyho Republikáni vyhrali so svojimi spojencami na severe a juhovýchode krajiny, socialisti súčasnej hlavy štátu Françoisa Hollanda a ďalšie ľavicové formácie na juhozápade a v západnom cípe štátu. Úspech Hollandovej Socialistickej strany (PS) je väčší, ako sa očakávalo. Aj tak je to však oproti minulým voľbám strata. Republikáni získali kontrolu nad siedmimi z trinástich krajov, zatiaľ čo vládni socialisti si udržali päť regiónov. Trinásty región – Korziku – budú tradične kontrolovať miestni nacionalisti.

V dvoch regiónoch republikáni uspeli v súboji s Národným frontom len vďaka tomu, že socialisti sa z druhého kola stiahli, aby uľahčili porážku krajnej pravice. Na severe a juhovýchode krajiny tak nakoniec prepadli obe príslušníčky klanu Le Penovcov, vodkyňa FN Marine a jej neter Marion, ktoré napriek tomu dokázali proti spoločnému pravoľavému frontu zhromaždiť až 45 percent hlasov.

Voliči sa zmobilizovali

Regionálne voľby sa považujú za posledný test pred prezidentským súbojom v roku 2017. V celkovom súčte hlasov skončila FN na treťom mieste s 27,3 percenta odovzdaných hlasov. Prví sú Republikáni v spojení s centristami so 40,6 percenta hlasov a druhí vládni socialisti spolupracujúci s ďalšími ľavicovými stranami s 31,7 percenta hlasov. Strana Marine Le Penovej bola porazená vo všetkých krajoch, a to aj tam, kde v prvom kole hlasovania dosiahla výrazné víťazstvo.

Miestne komentáre sa zhodujú v tom, že výsledok druhého kola silne ovplyvnila mobilizácia voličov, ktorí v prvom kole

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).