10.02.2016, 11:13

Južná Kórea pozastaví svoju účasť v priemyselnom parku Kesong

Južná Kórea pozastaví svoju účasť v priemyselnom parku Kesong

Južná Kórea dnes oznámila, že sa rozhodla "úplne" pozastaviť svoju účasť v spoločnom priemyselnom parku Kesong v Severnej Kórei. Informovala o tom agentúra Jonhap, podľa ktorej ide o reakciu na nedávny severokórejský jadrový test a vypustenie rakety dlhého doletu.

Priemyselný komplex Kesong leží neďaleko rovnomenného severokórejského pohraničného mesta. Ide o jeden z mála fungujúcich symbolov procesu zbližovania oboch kórejských štátov. Pre komunistickú KĽDR tento projekt predstavuje významný zdroj príjmov v tvrdej mene.

"Fungovanie komplexu by sa nemalo využívať na vývoj severokórejských zbraní hromadného ničenia v období, keď medzinárodné spoločenstvo presadzuje prísnejšie sankcie voči Severu," uviedol v Soule nemenovaný predstaviteľ ministerstva pre zjednotenie.

Stiahnutie občanov Južnej Kórey z Kesongu by malo byť ukončené v priebehu nasledujúcich dní. Obnovenie výroby bude podľa citovaného činiteľa plne závisieť od ďalších krokov KĽDR.

V priemyselnej zóne Kesong aktuálne vyvíja činnosť 124 juhokórejských spoločností, ktoré zamestnávajú vyše 54.000 severokórejských zamestnancov. Komplex, ležiaci len približne 50 kilometrov od Soulu, funguje od roku 2004.

V roku 2013 bol park uzatvorený štyri mesiace po tom, ako KĽDR uskutočnila skúšku jadrovej zbrane. Jeho prevádzku vtedy pozastavil Pchjongjang.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.