11.02.2016, 00:00

Šejkovia nerozhadzujú. Už sú v zisku

Znižovali platy, prepúšťali a mali rekordné príjmy. Aj vďaka tomu skončil anglický Manchester City po 10 rokoch v pluse.

Pred piatimi rokmi skončil anglický futbalový veľkoklub Manchester City v rekordnej strate takmer 200 miliónov libier. Majiteľ tímu šejk Mansúr bin Zaíd Al-Nahjan a spoločnosť Abu Dhabi United Group vtedy nepozerali na peniaze a pre úspech boli ochotní zaplatiť čokoľvek za kohokoľvek. Situácia sa zmenila. Za posledný finančný rok skončil Manchester City v zisku vyše desať miliónov – prvom, odkedy v roku 2008 vstúpili šejkovia do anglického futbalu. Na príčiny tejto radikálnej zmeny a vyrovnaného hospodárenia sa pozrela štúdia spoločnosti KPMG. Podľa nej bolo okrem zvýšených príjmov z predaja televíznych práv či od sponzorov dôvodom aj prepúšťanie zamestnancov a znižovanie platov hviezdnych futbalistov. „Kým v roku 2011 predstavoval podiel platov k obratu klubu 114 percent, vlani to bolo už len 55 percent,“ píše sa v štúdii KPMG.

Zastavila ich finančná fair-play

Jedným z kľúčových dôvodov, prečo sa zo šejkov stali ekonomicky zodpovední majitelia, sú pravidlá Európskej futbalovej únie (UEFA), tzv. finančná fair-play. „Ak by neexistovali tieto pravidlá na kontrolu hospodárenia klubov, možno by sa v Manchestri City správali inak. Klub kvôli ich porušeniu dokonca čelil trestom aj pokute,“ povedal pre HN športový analytik a fut

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).