15.01.2016, 16:26

Slovenky senzačne prepísali históriu. Zuzulová vybojovala triumf, Vlhová je tretia (video)

Prvýkrát v histórii sa stalo, že dve Slovenky skončili v slalome na stupni víťazov.

Slovenky senzačne prepísali históriu. Zuzulová vybojovala triumf, Vlhová je tretia (video)

Veronika Zuzulová predviedla fantastický výkon a vyhrala aj druhý slalom vo Flachau. Po tom, čo dominovala v utorok, nedala svojim súperkám šancu ani v piatok. Famózny výkon predviedla aj Petra Vlhová, ktorá skončila tretia. 

"Z druhého víťazstva vo Flachau v priebehu troch dní mám veľkú radosť. Na štarte som sa cítila vo veľkej pohode. Do druhého kola som išla s cieľom ísť maximálne agresívne a táto taktika slávila úspech. Obe moje jazdy boli odlišné, so svojou pozíciou pred druhým kolom som bola spokojná. Myslím, že to bolo ešte lepšie ako v utorok. Verím, že po návrate domov načerpám novú energiu a až do konca sezóny budem v slalome bojovať o popredné priečky," povedala Velez-Zuzulová do kamier rakúskej televízie ORF.

Po utorňajšom triumfe v rakúskom Flachau finišovala najlepším časom 1:49,99 min. v rovnakom stredisku aj v piatkových nočných pretekoch. Petra Vlhová obsadila tretiu priečku a prvýkrát v histórii sa tak ocitli na pódiu dve slovenské reprezentanky. Medzi ne sa dostala len Švédka Frida Hansdotterová.

Pre Velez-Zuzulovú to bolo štvrté víťazstvo v SP, tretie v klasických hustých bránkach. Na pódium vystúpila už 24. krát. Na čele priebežného poradia tejto disciplíny ostala Hansdotterová, Slovenka na ňu z druhej priečky stráca 85 bodov. Vlhová je priebežná štvrtá. Na trať s vysokým štartovým číslom 58 išla v piatok aj tretia slovenská reprezentantka Barbara Kantorová. Zaostala 59. časom kola 5,19 s a do druhého kola nepostúpila.

Úspešným slovenským slalomárkam vyšlo už 1. kolo, obe sa usadili v popredí, Velez-Zuzulová na druhej a Vlhová na piatej priečke. Velez-Zuzulová so štartovým číslom 4 dlho viedla, lebo ukázala optimálnu symbiózu priamych línií a tempovania do úzkych oblúkov. Krok s ňou držala len elitná Švédka Frida Hansdotterová, ktorá zaostala 3 stotinky, no na úplný záver žrebovanej pätnástky Slovenku o 17 stotín nečakane predstihla Francúzka Nastasia Noensová.

Neskôr po tlačovej konferencii TASR porozprávala, ako vníma svoju sériu a či si pamätá takéto štyri kvalitné, agresívne a konsolidované jazdy: "Asi ani nie. Je pravda, že dnes ma v prvom kole Nastasia predbehla, takže nejaké rezervy tam boli, ale vyhovovalo mi, že musím atakovať. Že si to musím vydrieť. Cítila som na trati veľkú pohodu, vlastne v oboch pretekoch a jediný môj problém bola štyrikrát tá nepríjemná vlna pred cieľom, aj dnes som ju zobrala s rešpektom. Vo Flachau som aj vypadávala, teraz to vyšlo a som rada, že aj Petre. S Peťou sa podporujeme a hoci ona vraví, že nie s každým môže vyjsť, my dve sme asi kompatibilné povahy."

"Podmienky sú veľmi dobré, kopec drží. Teraz mi to ide, je to určite aj v tom materiáli a ide to aj preto, že mám celkovo svoju pohodu," vyznala sa TASR Velez-Zuzulová," vyznala sa TASR Velez-Zuzulová, ktorá demonštrovala nielen skvelú formu, ale už v tretej jazde za tri dni aj identifikáciu s profilom kopca. Plynulá trať nepotrebovala nejaké prílišné stratégie:

"Po prvých pretekárkach som stihla dostať pokyny - od trénera, ktorý je so mnou na štarte. Ten dostáva pokyny od francúzskych trénerov na kopci, ale nebolo treba veľa čo referovať."

Petra Vlhová stratila na Noensovú 59 stotín. Jej jazda mala pódiové parametre, ale pred prvým medzičasom s dostala príliš do predklonu na špičky a šikovné vybalansovanie chyby ju stálo niekoľko desatín.

"Trochu ma tam vyhodilo, lebo som príliš zabrala, ale ustála som to a išla som ďalej. Potom ma to nakoplo. Zrýchľovala som, medzičasy som mala najprv pomalšie a potom to bolo dole dobré. Piata pozícia je fajn, pôjdem ako vždy naplno a uvidíme, ako to dopadne v cieli druhého kola," konštatovala pre TASR Vlhová.

V druhom kole potešila domáce tribúny Katharina Gallhuberová, ktorá si s vysokým štartovým číslom dlho držala najlepší čas. Potom prišla na rad Vlhová, od začiatku nasadila rýchle tempo a vďaka skvele zvládnutej strednej pasáži trate sa dostala do zelených čísel. Tie si napriek zaváhaniu tesne pred cieľom udržala a napokon finišovala so štyrmi desatinami k dobru.

Pred Noensovou prišli na rad tri najlepšie slalomárky doterajšieho priebehu zimy. Češka Šárka Strachová mladú Slovenku neohrozila, no Hansdotterová ju suverénnou jazdou zdolala o 33 stotín. Velez-Zuzulovú mohol z hry o pódium vyradiť veľký záklon v hornej časti trate, no rýchlo sa zvládla vrátiť späť do rytmu a po skvelom finiši ju neohrozila ani líderka po 1. kole Noensová.


 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.