22.01.2016, 00:00

Nóri hľadajú slovenských hokejistov. Dali si inzerát na Profesiu

Treťoligový klub Nidaros Trondheim hľadá posily aj cez portál profesia. sk. Chce postúpiť o súťaž vyššie, ponúka dvojmesačné zmluvy.

Nóri hľadajú slovenských hokejistov. Dali si inzerát na Profesiu

Predavač, kuchár a... hokejista. Aj tak vyzerá výber inzerátov, ktorý aktuálne nájdete na najväčšom pracovnom portáli na Slovensku. Hokejový klub Nidaros Hockey Trondheim, hrajúci v tretej nórskej lige, totiž zháňa posily do mužstva. No nie cez hokejových manažérov či skautov, ako býva zvykom. Skúša to na stránke profesia. sk, kde nájdete ponuku s názvom „Hokejista Nórsko – brankár, obranca, útočník“. Výberové konanie na túto pozíciu sa končí o tri dni. „Sponzorom klubu je personálna agentúra. Tak ju skúšame využiť aj pre hokej,“ povedal pre HN riaditeľ Nidaros Trondheim Tom Arntsen. Na ponuku reagovali podľa našich zistení desiatky slovenských – zväčša amatérskych – hokejistov. Medzi nimi aj odchovanec Spišskej Novej Vsi Juraj Kucirko. „Inzerát som si všimol na sociálnej sieti a rád by som to vyskúšal,“ tvrdí. Dôvod, prečo treťoligový klub z Nórska takto narýchlo loví hokejistov, je jednoduchý. Je lídrom súťaže a vďaka takejto ponuke dvojmesačných zmlúv si chce zabezpečiť postup o level vyššie – do druhej nórskej ligy.

Fyzická sila, excelentná technická zručnosť, rýchlosť, výkonnosť a ročná skúsenosť v najvyššej hokejovej súťaži. Takéto osobnostné predpoklady sa objavili v inzeráte na pracovnom portáli profesia. sk na pozíciu „Hokejista Nórsko – brankár, obranca, útočník.“ Týmto netradičným spôsobom hľadá účastník tretej najvyššej nórskej súťaže – mužstvo Nidaros Hockey Trondheim – posily na najbližšie dva mesiace. Chce totiž postúpiť o ligu vyššie a k tomu mu majú dopomôcť aj hokejisti, ktorí sa ohlásia na spomínaný inzerát. HN sa podarilo spojiť s riaditeľom nórskeho klubu Tomom Arntsenom, ktorý nám ozrejmil, prečo zvolili tento zvláštny spôsob posilnenia mužstva. „Jedným zo sponzorov klubu je personálna agentúra Eterni NorgeAS, a tá má skúsenosti so získavaním pracovnej sily v strednej Európe. Tak to skúšame aj pre hokej,“ povedal Arntsen.

Žiadna skúška, stačí video

Šéf klubu zo štvrtého najväčšieho nórskeho mesta Trondheimu priznáva, že prvýkrát v živote hľadá hokejistov prostredníctvom personálnej agentúry. „Hráči neprídu ani na skúšku, na to nemáme čas. Spoliehame sa len na ich kariérne čísla a nejaké videá, ktoré nám spolu so životopismi pošlú,“ konštatuje Arntsen. Keďže nižšie hokejové súťaže v severských krajinách, ako je Nórsko alebo Dánsko, majú poloamatérsku úroveň, súčasťou ponuky je aj šanca získať pracovné miesto a možnosť stať sa členom nórskeho sociálneho zabezpečenia. „To však závisí tiež od toho, ako sa nám bude v najbližších dvoch mesiacoch dariť. Ak postúpime do druhej ligy, môžeme hráčom ponúknuť lepšie hokejové podmienky a v prípade ich záujmu aj dlhodobejšie pracovné možnosti,“ hovorí riaditeľ Nidaros Trondheim. Podľa neho sa takýmto spôsobom pozerajú po hokejistoch i v susednom Česku a postupne finišujú s vyberaním najvhodnejších kandidátov. Termín ukončenia výberového konania na pozície brankár, obranca a útočník je 24. januára. Arntsen prezradil, že v hre o príchod do Trondheimu sú aktuálne traja hokejisti zo Slovenska.

Šanca pre mladých

Samotné prijímanie ponúk má na starosti pobočka personálnej agentúry Eterni NorgeASna Slovensku sídliaca v Piešťanoch. „Hlási sa nám množstvo hráčov, stále volajú a píšu e-maily. Je medzi nimi aj zopár chlapcov, ktorí už majú skúsenosť z Nórska,“ povedala pre HN Barbara Švecová. Podľa jej slov boli medzi záujemcami tiež hokejisti, ktorí odmietali poslať životopis, s komentárom, že sú hviezdy, a to je pod ich úroveň. Jedným z tých, ktorí životopis poslali a podľa našich informácií je jeho pôsobenie v Nórsku už takmer hotová vec, je útočník Juraj Kucirko. Odchovanec Spišskej Novej Vsi sa o inzeráte dozvedel prostredníctvom sociálnej siete a zaujal ho aj preto, že vlani už v Nórsku pôsobil. „Rád by som to vyskúšal a pomohol klubu k postupu. Pôsobenie v Trondheime môže byť neskôr aj finančne zaujímavé v prípade, že sa mužstvo prebojuje do vyššej ligy,“ hovorí pre HN Kucirko. Podľa neho je takáto možnosť vhodná najmä pre mladých hokejistov, ktorí si nedokázali vybojovať miesto v niektorom z klubov slovenskej hokejovej extraligy.

Manažéra to pobavilo

Na najvyšších úrovniach býva zvykom, že nové pôsobisko hľadajú pre hráčov hokejoví manažéri. V tomto prípade ich úlohu prebrala personálna agentúra. „Nikdy som sa s takýmto spôsobom hľadania hráčov nestretol. Je to pre mňa úsmevné,“ uviedol jeden z našich popredných hráčskych agentov Peter Kadleček. Podľa neho poloamatérski hráči na takéto pôsobenie pomoc agentov ani nepotrebujú a ani nevyhľadávajú. Porovnanie platových podmienok v nórskej najvyššej súťaži či druhej lige nedokázal presne definovať, keďže v tejto krajine nemá žiadneho zo svojich klientov. „V tej najvyššej súťaži môže byť plat porovnateľný so Slovenskom. Minimálne hokejisti tam majú väčšiu istotou, že dohodnuté peniaze dostanú presne v termíne, akú majú napísanú v zmluve,“ dodal Kadleček.

Ponuka ma zaujala. Azda ma zoberú

Juraj Kucirko – slovenský hokejový útočník

Kedy odchádzate do nórskeho klubu Nidaros Hockey Trondheim, kde by ste mali najbližšie dva mesiace pôsobiť?

Ešte neviem, či ma zoberú. V najbližších dňoch mi majú zavolať a dať vedieť, či ma zatiaľ na tie dva mesiace do konca sezóny vezmú, alebo nie.

Ako ste sa dozvedeli o možnosti nájsť si zahraničný angažmán netradične cez inzerát?

Niekto zdieľal túto ponuku pracovného portálu na Facebooku. Ten inzerát ma ihneď zaujal, a tak som zavolal kontaktnú osobu a zistil som detaily.

Počas vlaňajšej sezóny ste pôsobili v nórskych kluboch Nes IK a Kongsvinger.

Veď aj preto ma inzerát zaujal. Aspoň nepôjdem do neznáma. Nes IK bola druhá najvyššia súťaž a tam sa mi herne vcelku darilo. Nórsku top ligu za Kongsvinger som si vyskúšal len v jedinom stretnutí.

Po sezóne ste však v Nórsku nepokračovali a vrátili ste sa na Slovensko. Prečo?

Do môjho klubu prišiel nový manažér, bol to syn majiteľa a vymenili takmer celý káder. Pred sezónou som bol na skúške v Martine, no neuspel som. Odohral som pár zápasov aj za Spišskú Novú Ves, ale tam to z hokejovej stránky veľmi nemalo zmysel. Tak som sa dal na školu.

Nižšie súťaže v Nórsku sú na poloamatérskej úrovni, hokejisti musia popri tréningoch aj pracovať. Mali ste to tak aj vy?

Niekomu zaplatili ubytovanie a stravu a kto chcel, mohol aj pracovať. Ja som chodieval iba na brigády a chcel som sa sústrediť najmä na hokej – preto som aj do Nórska išiel.

Aké sú v nórskych hokejových kluboch platové podmienky v porovnaní so Slovenskom?

V najvyššej súťaži sú neporovnateľne vyššie, a v niektorých tímoch sa dá slušne zarobiť aj v druhej lige. Takže keď sa nám podarí s Nidarosom postúpiť o level vyššie, môže byť pôsobenie v Trondheime zaujímavé aj z dlhodobejšieho hľadiska. Ide o to, aby mali o mňa záujem.

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.