02.02.2016, 00:00

Mladé Rusky. Objavia sa, zažiaria, zmiznú

Na šampionátoch predvádzajú technicky náročné zostavy.

Mladé Rusky. Objavia sa, zažiaria, zmiznú

Moje jediné dieťa sa má venovať krasokorčuľovaniu? Nie, to nechcem, hovorila kedysi matka Jeleny Radionovovej, povolaním klaviristka. „Na štadióne je pre ňu príliš veľká zima.“ Lenže otec, nadšený športovec, rozhodol:„Má slabé nohy, hlavne pravú. Korčuľovaním ich posilní.“ V piatich rokoch vyhrala malá Jelena svoje prvé preteky. „Krasokorčuľovanie je lepšie než gymnastika. Gymnastky príliš trpia,“ tvrdí dnes. Skladá pesničky, vymýšľa kostýmy pre svojho psa, chce byť speváčkou, bubeníčkou, sníva sny mnohých tínedžeriek.

V 17 rokoch chce byť počas piatkového večera aj majsterkou Európy. Hoci dušou stále dievčatko, mieni v Bratislave dobyť scénu ženského krasokorčuľovania. Na hudbu z Titaniku sa „nepotápa“, ide skvelo. Triumfálne vymrští päsť. „Získala 209,99 bodu,“ oznámi hlásateľ. Najväčšia sokyňa Jevgenija Medvedevová si zapcháva uši.

Potom sa sama Medvedevová pustí do jazdy. Šestnásťročná, najmladšia a najdrobnejšia z finalistiek, síce spadne pri dvojitom axeli, napriek tomu trojitými skokmi a preťažkými kombináciami Radionovovú preskáče.

Trénerka,41-ročná Eteri Tutberidzeová, s veľkým strieborným krížom na krku, pri čakaní na známky ochranársky položí Medvedevovej ruku okolo ramien, kým obidve uvidia:215,45 bodu. Zlato! Víťazka si dá neveriacky ruku pred ústa, zatiaľ čo Radionovová najprv zúrivo esemeskuje než sa srdcervúco rozplače.

Už od troch rokov Medvedevová korčuľuje. „Mala som škaredú postavu, vyčnievajúce lopatky, zhrbený chrbát. Vďaka krasokorčuľovaniu teraz vyzerám lepšie,“ hovorí. A tiež:„Šport nie je pre slabých. Je o prekonávaní bolesti a stresu.“

Chodím metrom. Prečo nie?

Bronzová Anna Pogorilá, sedemnásťročná blondína, trio Rusiek na stupňoch víťazov dopĺňa. Tlačová konferencia potom pripomína dievčenský večierok. Vtipkárka Pogorilá berie Medvedevove

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).