15.05.2017, 00:00

Sulíka prešetria. Mal ovplyvniť nezávislosť súdov

Zástupcom justície sa nepáčia vyhlásenia o zmenkách v prospech kontroverzného podnikateľa Mariána Kočnera.

Richard Sulík
Zdroj: Peter Mayer

Sudcom na okresnom súde Bratislava V došla trpezlivosť. Cítia sa pod politickým tlakom. Generálnu prokuratúru požiadali, aby prešetrila výroky predsedu SaS Richarda Sulíka a poslanca za rovnakú stranu Alojza Baránika. Za slovami politikov vidia možné ohrozenie svojej nezávislosti. Baránik sa zas domnieva, že môže ísť o pokus zastrašiť kritikov.


Sudcov znepokojili výroky zástupcov SaS v súvislosti s firmou Správa a inkaso kontroverzného podnikateľa Mariána Kočnera. Tá žiada vydanie platobného rozkazu na uhradenie 69 miliónov eur. Zmenky mal ešte v roku 2000 údajne podpísať vtedajší riaditeľ Markízy Pavol Rusko a zaručené mali byť samotnou televíziou, ktorá to odmietla.


Rozhodoval jeden sudca
Baránikovi so Sulíkom sa nepozdávalo, že o troch zo štyroch platobných rozkazoch rozhodoval jeden človek a spochybňovali elektronické prideľovanie spisov. „Áno, konkrétne sme sa vyjadrili, že tri zo štyroch podaní dostal jeden sudca, a my to nepovažujeme za náhodu. To je naše dobré právo,“ povedal pre HN predseda SaS. Okrem toho Sulík ešte vo vyhlásení zo štvrtého mája tvrdí, že „právo na spravodlivý proces existuje u nás len na papieri, lebo v skutočnosti hlavné slovo v súdnych sporoch majú peniaze, styky a korupcia“. Za svojimi výrokmi si stojí a o zmiernení slovníka zatiaľ neuvažuje.


Ani Baránik si nemyslí, že by

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.