15.03.2017, 00:00

Kotlebovci majú v zálohe ďalšiu stranu

Generálna prokuratúra eviduje 169 podnetov na rozpustenie extrémistického parlamentného subjektu. Jej šéfovi už raz hnutie zrušili.

4. marec 2009 - spomienkové stretnutie nacistov pri príležitosti vzniku Slovenského štátu na Hodžovom námestí v Bratislave. Na snímke bývalý vodca Slovenskej pospolitosti Marián Kotleba.
Zdroj: Peter Mayer

Extrémistická ĽSNS má zrejme plán B pre prípad, že ju súd rozpustí, myslia si analytici. Dvaja zo spolustraníkov Mariana Kotlebu pôsobia od minulého roka zároveň ako jediní členovia štatutárneho orgánu inej, politicky neaktívnej strany s podobným názvom ako tá Kotlebova – Ľudovej strany.

Ľudovú stranu podľa registra politických strán zastupuje podpredseda kotlebovcov a poslanec parlamentu Martin Beluský a Rastislav Kysel, ktorý kandidoval za stranu z 26. miesta. Obaja sú zároveň riadnymi členmi ĽSNS. Potvrdil to podpredseda strany Milan Uhrík, ktorý dodal, že o aktivitách svojich členov vedia. „Je to súčasťou širšej a premyslenejšej stratégie. Ale hovoriť o nejakej záložnej strane je zatiaľ predčasná špekulácia,“ hovorí Uhrík. To, o akú stratégiu by malo ísť, konkretizovať nechcel. Ani nespresnil, či prípadné dvojité členstvo neporušuje interné nariadenia strany. Stanovy kotlebovcov nezakazujú byť zároveň členom iného politického subjektu. Viaceré strany však takúto podmienku majú.

Posudzuje ich prokuratúra

Možnosťou rozpusten

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.