11.01.2017, 00:00

Érsek ukázal svoju „appku“

Ministerstvo sprístupnilo štátne „Google maps“ za 14,2 milióna eur. Odborníci cenu kritizujú.

Informácie o tom, či sú na cestách nehody, či meškajú vlaky, kde na vodičov čakajú policajti. Toto všetko sa môžu Slováci dozvedieť vďaka štátnym „Google maps“, ktoré včera predstavilo ministerstvo dopravy. Prístupné pritom mali byť pôvodne už v lete.


Štát prichádza s novinkou, ktorú už teraz používateľom poskytujú súkromné firmy. Podobné služby nájdu na Waze či Google Maps. Národný systém dopravných informácií, ktorý stránku a aplikáciu spravuje, však systém bráni. Podľa projektového manažéra systému Tomáša Mesároša je hlavnou výhodou to, že na stránke nájdu ľudia všetky informácie na jednom mieste. To ostatné služby k dispozícii nemajú. Ľudia oproti súkromným "konkurentom" nájdu v štátnom systéme napríklad kamerové zábery, plánované uzávierky ciest a prehľad o pohyboch vozidiel zabezpečujúcich údržbu ciest.


Problémová cena
Systém však kritizujú dopravní analytici. Podľa Ondreja Mateja z Inštitútu pr

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).