10.02.2016, 00:00

Nízky plat láka nekvalitných ľudí

Školy trápia financie. Ján Macek, Nové školské odbory:

Peniaze sú najväčší problém školstva, a to hlavne čo sa týka platov učiteľov. Učiteľské platy počas dvadsiatich rokov oscilujú niekde na pomedzí priemerného platu, buď trošku nad, ale, bohužiaľ, často aj pod, a to hlavne u začínajúcich učiteľov. Z dlhodobého hľadiska sú nízke platy učiteľov devastujúce pre školstvo a v časovom horizonte 20,30,40 rokov aj pre spoločnosť.

Nepríťažlivé povolanie

Učiteľské povolanie sa v dôsledku nízkych platov stalo za posledné roky nepríťažlivým pre mladých šikovných študentov gymnázií a stredných škôl. Šikovní, inteligentnejší a charizmatickejší študenti gymnázií by možno aj radi išli študovať učiteľské povolanie, ale pri pohľade na dlhodobo nízke platy v školstve si logicky štúdium učiteľstva nevyberú. Učiteľské povolanie sa za uplynulé štvrťstoročie na Slovensku postupne stalo neatraktívnym, a to hlavne pre ambicióznych a dovolím si napísať, aj inteligentnejších študentov.

Do školstva tak prúdia menej schopní študenti a je veľmi pravdepodobné až isté, že to v budúcnosti nebudú kvalitní učitelia. Myslím si, že je všeobecne známe, že osobnosť učiteľa je najdôležitejším faktorom pre žiaka, študenta v škole.

Nekvalitný učiteľ

Môžete mať geniálnu reformu, môžete mať perfektne vybavené školy, môžet

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).