10.02.2016, 00:00

Nízky plat láka nekvalitných ľudí

Školy trápia financie. Ján Macek, Nové školské odbory:

Peniaze sú najväčší problém školstva, a to hlavne čo sa týka platov učiteľov. Učiteľské platy počas dvadsiatich rokov oscilujú niekde na pomedzí priemerného platu, buď trošku nad, ale, bohužiaľ, často aj pod, a to hlavne u začínajúcich učiteľov. Z dlhodobého hľadiska sú nízke platy učiteľov devastujúce pre školstvo a v časovom horizonte 20,30,40 rokov aj pre spoločnosť.

Nepríťažlivé povolanie

Učiteľské povolanie sa v dôsledku nízkych platov stalo za posledné roky nepríťažlivým pre mladých šikovných študentov gymnázií a stredných škôl. Šikovní, inteligentnejší a charizmatickejší študenti gymnázií by možno aj radi išli študovať učiteľské povolanie, ale pri pohľade na dlhodobo nízke platy v školstve si logicky štúdium učiteľstva nevyberú. Učiteľské povolanie sa za uplynulé štvrťstoročie na Slovensku postupne stalo neatraktívnym, a to hlavne pre ambicióznych a dovolím si napísať, aj inteligentnejších študentov.

Do školstva tak prúdia menej schopní študenti a je veľmi pravdepodobné až isté, že to v budúcnosti nebudú kvalitní učitelia. Myslím si, že je všeobecne známe, že osobnosť učiteľa je najdôležitejším faktorom pre žiaka, študenta v škole.

Nekvalitný učiteľ

Môžete mať geniálnu reformu, môžete mať perfektne vybavené školy, môžet

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.