Znížiť vysokú nezamestnanosť v regióne. To bol dôvod, pre ktorý pred šiestimi rokmi vznikol v Bardejove sociálny podnik Arvik. Vtedajšia ministerka práce Viera Tomanová (Smer-SD) mu na splnenie tohto cieľa odklepla dotáciu dva milióny eur. Z toho 1,7 milióna pochádzalo z Európskej únie, zvyšok z našej štátnej kasy. Podniku sa s nezamestnanosťou príliš bojovať nedarilo. A aj následný audit z Bruselu ukázal, že peniaze nevyužíval, ako mal.

Projekt sa tak skončil fiaskom. Po rokoch je však táto idea späť. Súčasný šéf rezortu Ján Richter (Smer-SD) totiž zvažuje jeho oživenie. „Musíme niečo urobiť s dlhodobo nezamestnanými. Prvé legislatívne opatrenia sa budú týkať sociálnej politiky,“ povedal. Ich konkrétna podoba však nie je dnes známa. Podľa šéfa Inštitútu zamestnanosti Michala Páleníka ich znovuspustenie nie je krok mimo. „Dôležité však bude, ako sa nastavia podmienky ich fungovania.“

Podľa únie rezort práce sociálnym podnikom za Tomanovej preplatil väčšiu časť výdavkov, ako bolo povolené. Preto žiadal peniaze vrátiť. Pred troma rokmi začal Úrad boja proti korupcii dokonca trestné stíhanie proti štyrom podnikom.

Zmeny už budúci

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

Súvisiace články