04.02.2016, 10:32

Prieskum: Smer sa výrazne prepadol. Kollár predbehol Sulíka (grafy)

Vládny Smer by vo voľbách získal 58 kresiel. Zostaviť vládu s jedinou stranou by mohol iba v spolupráci so Sieťou alebo SNS.

Na základe najnovšieho prieskumu agentúry MVK by sa do parlamentu dostalo sedem strán. Vyhral by Smer-SD s 32,1 percentami, čo by mu vynieslo 58 mandátov. Druhou najsilnejšou stranou so 14,6 percentami by bola #Sieť, ktorá by disponovala 27 zástupcami.

Smer si tak pohoršil oproti číslam agentúry MVK spred dvoch týždňov o viac ako dve percentá. To pre vládnu stranu znamená v aktuálnom prieskume o tri miesta v parlamente menej. Zostaviť vládu s jedinou stranou by mohol iba v spolupráci so stranou Radoslava Procházku alebo so Slovenskou národnou stranou. Slovenská národná strana by s 10,1 percentami obsadila 18 poslaneckých kresiel.

Do parlamentu by sa prebojovalo aj KDH, ktoré by podporilo 8,2 percent opýtaných, čím by získalo 15 mandátov. Po 11 zákonodarcov by v parlamente mali Most-Híd (6 %) a OĽaNO-Nova (5,9 %). O jedného menej, teda desať zástupcov, by mala Strana maďarskej komunity (5,1 %).

Pred bránami Národnej rady by zostali strany Sme rodina - Boris Kollár (4,0 %), SaS (3,4 %), ale aj SKOK! (2,5 %), Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko (2,1 %) a SDKÚ-DS (1,6 %) aj KSS (1,1%). Zaujímavosťou posledného prieskumu je aj pozícia Borisa Kollára a jeho strany. Tá v preferenciách predbehla SaS.

Prieskum sa uskutočnil 22. až 28. januára na vzorke 1148 respondentov. Tí si vyberali z 23 politických strán, ktoré sa budú uchádzať v marcových parlamentných voľbách o hlasy voličov.

Zúčastniť sa ich plánovalo 46,6 percent opýtaných, 8,9 percent uviedlo, že voliť určite nepôjde a 13,2 percenta nevedelo, či sa ich zúčastnia alebo koho by podporili.

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.