09.02.2016, 00:00

Strany chcú elektronické súdnictvo

Prevedenie spisov do e-podoby ušetrí čas a do spisu budú môcť nahliadnuť viacerí účastníci konania naraz.

Predstavte si, že ste v koži advokáta. Ak by ste chceli nahliadnuť do spisu dnes, musíte prísť na súd, objednať spis a možno ho aj nedostať, ak ho práve študuje napríklad sudca. Teraz sa presuňme do budúcnosti: sedíte v pohodlí domova, spis si môžu otvoriť všetky zainteresované strany konania a vy sa už nemusíte nikam objednávať, ani na nikoho čakať. A elektronický súdny spis je len jednou zložkou elektronizácie súdnictva.

Tá je, podľa viacerých strán uchádzajúcich sa o priazeň voličov, aspoň do istej miery liekom na naše súdnictvo. Podľa kritikov však mešká. „Bol dokončený projekt elektronickej zbierky zákonov, čo je dobre, ale pokiaľ ide o samotné súdnictvo, postupujeme veľmi pomaly, nikam sme sa nedostali,“ hodnotí kroky vlády poslankyňa strany Most-Híd a bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Dopĺňa, že stále neexistujú ani elektronické dátové schránky, čo by najmä vo vzťahu k podnikateľom urýchlilo súdne konania.

Elektronizácia v dohľadnom čase?

Ministerstvo spravodlivosti sa však bráni, že elektronický súdny spis je takpovediac za rohom. Teda, už sa začalo kopírovať. „Technologicky je to pripravené a momentálne v realizačnej fáze. Je to však na dlhšie obdobie, lebo spisy treba naplniť,“ povedala hovorkyňa rezortu spravodlivosti Alexandra Donevová. Elektronizácia súdnych spisov bola spustená začiatkom tohto roka, ale na reálne fungovanie si zrejme ešte počkáme.

Pokusy o elektronizáciu súdnictva hodnotí kladne aj Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play, ale podľa jej slov trápia súdnictvo omnoho väčšie problémy. „V súčasnom stave vidím rovnako dôležité, možno i dôležitejšie priority v základnejších oblastiach – ako je skutočne nezávislý a odborný výber sudcov, ich hodnotenie, sfunkčnenie disciplinárnej zodpovednosti a zoštíhlenie počtu súdov a sudcov a ich posilnenie o administratívne kapacity.

Rozsudky na internete

Jedným z prvých krokov v rámci zelektronizovania súdnictva bolo povinné zverejňovanie rozsudkov na internete. To sa v roku 2011 podarilo presadiť ešte vláde Ivety Radičovej. Ani to však nefunguje presne podľa predstáv. Zverejňovanie rozsudkov viackrát kritizovala napríklad Transparency International Slovensko. „Doteraz sa podľa našej analýzy nezverejňuje asi 20 percent rozsudkov. Navyše, pri rozhodovaní senátov nie sú uvádzané mená sudcov v nich. Tu vidím úlohu pre ďalšiu vládu,“ hovorí riaditeľ TIS Gabriel Šípoš.

Podľa vyhlásenia ministra spravodlivosti Tomáša Boreca zo začiatku tohto roka išlo za posledné štyri roky do elektronizácie justície celkovo 112 miliónov eur. Väčšinu z tohto balíka tvorili peniaze z eurofondov z Operačného programu informatizácie spoločnosti.

Čo by ste urobili s rezortom spravodlivosti, keby ste boli vo vláde?

SaS

Čo by ste urobili s rezortom spravodlivosti, keby ste boli vo vláde?

Trvali by sme na striktnom dodržiavaní predpisov týkajúcich sa výkonu funkcie sudcu a spravili by sme všetko potrebné pre to, aby tí z nich, ktorí tieto predpisy nedodržujú, museli rady sudcov opustiť. To, čo platí pre sudcov, platí dvojnásobne pre predsedov súdov. Veľmi jednoznačne by sme presadili disciplinárne konania, ktoré fungujú efektívne. Trestný poriadok by skončil ako nástroj na zahmlievanie a odďaľovanie donekonečna trestnej zodpovednosti tých, ktorí si môžu dovoliť advokátov, ktorí to vedia „zariadiť“.

Aké sú najväčšie nedoriešené problémy v rezorte spravodlivosti?

Sudcovská mafia formovaná komunistickými kádrami, často bývalými komunistickými prokurátormi, ktorá si nerušene vytvorila súdnictvo také, aké vyhovuje im a ich klientom spomedzi oligarchov a nečestných podnikateľov a ktorá si zariadila, že aj následne prijímaní sudcovia sú v rozhodujúcej časti takí, ktorí nespĺňajú zákonné predpoklady na sudcovskú funkciu.

Zasiahli by ste aj do odvolateľnosti sudcov?

Odvolateľnosť sudcov je namieste všade tam, kde sa sudcovia spreneverili svojmu poslaniu. Treba vychádzať z toho, že aj keď existuje početná skupina čestných a odborne zdatných sudcov, na súdoch prevažuje svojvôľa, neodbornosť a korupcia. Pritom rozsah tohto problému nepripúšťa vysvetlenie, že ide o excesy, výnimky. Naopak, problém je systémový.

SMK

Čo by ste urobili s rezortom spravodlivosti, keby ste boli vo vláde?

Rezort spravodlivosti potrebuje omladenie, odbornosť a nový prístup. Prioritou je prispieť k vytvoreniu takého právneho systému, ktorý sa zameriava na blaho občana, respektíve na jeho záujmy. Prvoradým záujmom občana v rámci rezortu spravodlivosti je efektívnosť súdnych a iných správnych konaní. Je potrebné zrýchliť tieto konania, keďže mnohokrát sa stáva, že práve časová náročnosť odrádza občana od vymoženia svojho práva.

Aké sú najväčšie nedoriešené problémy v rezorte spravodlivosti?

Prieťahy v súdnom a v správnom konaní sú nežiaducim javom. Dočkali sme sa novely dvoch

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.