27.01.2016, 00:00

Veľký brat ťa vidí

Na slovenské cesty prichádza Veľký brat. Ak totiž o pár mesiacov na ceste spáchate priestupok, trestu len tak ľahko neuniknete. Správanie vodičov na Slovensku bude monitorovať viac než 1300 špeciálnych stálych kamier. Tie dohliadnu na nedisciplinovaných vodičov a zároveň ich budú s pomocou nového moderného systému aj pokutovať.

Pokuta bez hliadky

„Celý priestupkový proces sa po novom udeje bez toho, aby si situácia vyžadovala zapojenie hliadok polície,“ priblížil dopravný analytik Ján Bazovský. Podľa neho len dobiehame zameškané. Vo svete podobné automatické systémy fungujú už dlhšie. „Ide o overenú a účinnú kontrolu,“ dodal s tým, že novinka okrem iného výrazne obmedzí korupčné správanie.

Na druhej strane však inštitút objektívnej zodpovednosti narúša priestupkové konanie ako také. „Pri správnych deliktoch už nie je vinníkom páchateľ, ale majiteľ vozidla,“ ozrejmil. Existuje však výnimka. „V prípade, že vozidlo nešoféroval jeho majiteľ, môže polícii poskytnúť informácie o skutočnom vinníkovi. No ak sa ten neprizná a majiteľ auta nevie jeho vinu preukázať, zodpovedným zostáva stále on,“ vysvetlil Bazovský. A zdá sa, že tu sa problémy nekončia.

Megatender pred voľbami

„Predpokladá sa, že systém bude plne funkčný do roku 2017,“ povedala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová. Dovtedy treba podľa nej vyriešiť množstvo finančných, organizačných, personálnych a technických otázok. A ministerstvo vnútra začalo priam raketovo. Vyhlásilo tender na systém, ktorý bude riadiť a vyhodnocovať informácie zo stoviek nových zariadení a kamier. „Trváme na tom, že systém musí dokázať rozpoznať a spracovať sto percent zachytených priestupkov a evidenčných čísel,“ uviedlo tlačové oddelenie rezortu. Takéto riešenie podľa odborníkov z IT vôbec nebude jednoduché. O to viac ich prekvapil termín predkladania ponúk na systém asi za 140 miliónov eur – 8. marec 2016. T

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).