26.10.2015, 12:08

Naši vojaci budú nacvičovať ochranu hraníc. Kvôli prílevu utečencov

Naši vojaci budú nacvičovať ochranu hraníc. Kvôli prílevu utečencov

Slovenskí vojaci budú spolu s vojenskými policajtmi nacvičovať ochranu štátnych hraníc. Ojedinelá akcia svojho druhu sa uskutoční pri hraniciach s Maďarskom, ktoré predtým v tomto roku čelilo náporu migrantov. ČTK to dnes oznámilo slovenské ministerstvo obrany.

Slovenské bezpečnostné zložky už v lete nacvičovali zvládnutie prílevu utečencov. Toto cvičenie sa však nekonalo priamo v pohraničí, ale v kasárňach a vo výcvikovom priestore.

"Asistenčné služby pre zložky policajného zboru patria k úlohám, ktoré plníme zo zákona. Súčasná situácia v regióne nás núti zintenzívniť spoločné previerky postupov tak, aby sme mohli zaručiť plnenie úloh a tým bezpečnosť občanov," uviedol náčelník generálneho štábu slovenskej armády Milan Maxim. Do cvičenia v závere tohto mesiaca sa zapojí 126 vojakov a policajtov s technikou.

Slovensko, ktoré s Maďarskom spája 655 kilometrov dlhá hranica, počas súčasnej migračnej krízy v Európskej únii na rozdiel od svojho južného suseda nemalo problémy s väčším prívalom migrantov.

Vysídlenci, ktorí sa v uplynulých mesiacoch dostali do Maďarska, potom zamierili hlavne do Rakúska a ďalej do západnej Európy. Potom, čo Budapešť hranice so Srbskom v polovici septembra prakticky uzavrela, sa prúd utečencov odklonil do Chorvátska a následne do Slovinska.

Cvičenia na hranici s Maďarskom minulý mesiac uskutočnili tiež slovenskí policajti. Bratislava v tej dobe zintenzívnila ostrahu na hraničných priechodoch s Maďarskom a Rakúskom. Policajti tam začali námatkovo kontrolovať prechádzajúce vozidlá. Okrem toho boli posilnené policajné hliadky v pohraničí.

Slovensko minulý týždeň vyslalo do Maďarska 50 policajtov, ktorí majú pomáhať v ochrane vonkajších hraníc schengenského priestoru voľného pohybu osôb. Do Maďarska plánuje Bratislava poslať tiež vojenskú jednotku. Zapojiť by sa mala do manévrov, ktoré zorganizovala Budapešť v súvislosti s migračnou krízou.

Tiež česká vláda vyhovela žiadosti Budapešti o pomoc pri ochrane vonkajších schengenských hraníc a schválila vyslanie niekoľkých desiatok českých policajtov a vojakov do Maďarska.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.