13.02.2016, 15:06

V4 vrátane Slovenska marí Merkelovej plán, hrozí otvorený stret s kancelárkou

Nemci sa sťažovali slovenskému ministerstvu zahraničných vecí kvôli plánovanému summitu krajín V4 s Macedónskom a Bulharskom, vyhlásil Fico.

Nemecko sa sťažovalo slovenskému ministerstvu zahraničia kvôli pondelňajšiemu mimoriadnemu summitu krajín Vyšehradskej skupiny (V4) s Macedónskom a Bulharskom v Prahe, na ktorom budú štátnici rokovať aj o posilnení ochrany hraníc medzi Bulharskom, Macedónskom a Gréckom.

Na nadchádzajúcom summite EÚ tak hrozí otvorený stret medzi nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a krajinami, ktoré odmietajú jej plán na riešenie utečeneckej krízy v spolupráci s Tureckom. Medzi najsilnejších odporcov patria práve krajiny Vyšehradskej skupiny, ktoré namiesto kontingentov pre prijímanie utečencov z Turecka presadzujú uzatvorenie hraníc medzi Macedónskom a Gréckom, napísal v novom vydaní nemecký týždenník Der Spiegel.

Fico hovoril o demarši

Novinárom to dnes povedal slovenský premiér Robert Fico, podľa ktorého by krajiny V4 mali ponúknuť náhradný plán ochrany vonkajších schengenských hraníc, ak v tejto záležitosti zlyhá Grécko.

"Nemecko protestovalo u štátneho tajomníka (slovenského) ministerstva zahraničných vecí kvôli konaniu tohto summitu, vraj treba hľadať iné cesty. Ak Grécko raz nechce chrániť (schengenské) hranice, musíme ponúknuť iné varianty," povedal Fico novinárom na tlačovej konferencii v Banskej Bystrici po programovej konferencii svojej strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD), ktorá sa zaoberala svojimi prioritami na obdobie po marcových parlamentných voľbách.

Už počas svojho prejavu na programovej konferencii Fico o spomínanom proteste voči summitu Vyšehradskej skupiny, do ktorej patrí Česko, Slovensko, Maďarsko a Poľsko, hovoril ako o demarši s dodatkom, že "čo si to V4 dovoľuje spolu s Bulharskom a Macedónskom hovoriť o ochrane vonkajších hraníc".

Možnosť vytvorenia takzvaného záložného hraničného systému v súvislosti s ochranou schengenských hraníc pred prílivom migrantov do EÚ cez takzvanú balkánsku cestu zmieňoval už skôr český premiér Bohuslav Sobotka. O tomto pláne hovoril predseda českej vlády s Ficom počas svojej januárovej návštevy Bratislavy. Slovenský premiér vtedy zámer svojho českého kolegu podporil.

Maria Merkelovej plány

Fico dnes zopakoval svoj názor, že Grécko zlyháva v ochrane vonkajších hraníc schengenského priestoru bez vnútorných hraničných kontrol. "Chceme, aby vznikla zhoda medzi krajinami V4, že keď nefunguje Grécko a ono skutočne nefunguje, tak je výhodnejšie investovať peniaze do ochrany hraníc, ktoré oddeľujú Grécko od Macedónska, Bulharska a od ďalších krajín na danej línii," povedal. Doplnil, že Bratislava je v tejto otázke pripravená podieľať sa finančne aj personálne.

Slovensko už na začiatku februára vyslalo 25 policajtov do Macedónska, podľa skorších informácií by mali pracovať spolu s kolegami z Česka na macedónsko-gréckej hranici.

Podľa nemeckého magazínu Der Spiegel sa krajiny V4 so svojím zámerom ochrany schengenských hraníc a uzavretia balkánskej trasy pre utečencov stavajú proti plánu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorý počíta s riešením migračnej krízy za pomoci Turecka. Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák ale tvrdenie magazínu odmietol. "Kým chýba spoločná európska stratégia, tak je legitímne, že štáty na balkánskej trase chránia svoje hranice. S tým im pomôžeme," povedal Lajčák časopisu. Dodal, že by bolo zlé prenechať Turecku riešenie problémov Európy.

Podľa týždenníka je základom plánu Merkelovej to, že EÚ každoročne vyzdvihne z Turecka 200-tisíc až 300-tisíc utečencov, ktorí budú následne rozdelení medzi európske krajiny pri zohľadnení ich veľkosti a hospodárskej výkonnosti. Všetkých ostatných utečencov, ktorých by sa podarilo zachytiť v Egejskom mori, by EÚ vracala do Turecka.

Pozrite si zostrih z programovej konferencie strany Smer:

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.