09.07.2014, 00:00

Diplomovaná sestra. Dievča pre všetko za 320 eur

Diplomovaná sestra. Dievča pre všetko za 320 eur

Má 28-ročnú prax a úplné vzdelanie sestričky, no cez víkendy v domove sociálnych služieb, kde pracuje, supluje aj upratovačku. „Namiesto starostlivosti o pacientov periem bielizeň 24 klientom, vešiam ju, zbieram, vynášam plné smetné koše,“ opisuje pod zárukou anonymity zdravotná sestra.

Nie je pritom jediná. Podľa prieskumu Asociácie sestier a pacientov až 76 percent sestier v domovoch je nútených zaskakovať aj za upratovačky, kuchárky a ďalší pomocný personál. Ich mzdy sa pritom začínajú na 320 eurách mesačne.

Príčinou tohto stavu je podľa predsedníčky asociácie Ľubice Kočánovej súčasná legislatíva, ktorá neumožňuje poskytovanie kvalitnej starostlivosti. Podľa nej chýba zákon, ktorý by jasne stanovil, kto, za akých podmienok a akým spôsobom sa má postarať o klientov sociálnych zariadení.

Horúci zemiak

Rezorty práce a zdravotníctva si problém už dlhšie prehadzujú medzi sebou. Ministerstvo Zuzany Zvolenskej HN s otázkami o pracovných

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.