09.07.2014, 00:00

Diplomovaná sestra. Dievča pre všetko za 320 eur

Diplomovaná sestra. Dievča pre všetko za 320 eur

Má 28-ročnú prax a úplné vzdelanie sestričky, no cez víkendy v domove sociálnych služieb, kde pracuje, supluje aj upratovačku. „Namiesto starostlivosti o pacientov periem bielizeň 24 klientom, vešiam ju, zbieram, vynášam plné smetné koše,“ opisuje pod zárukou anonymity zdravotná sestra.

Nie je pritom jediná. Podľa prieskumu Asociácie sestier a pacientov až 76 percent sestier v domovoch je nútených zaskakovať aj za upratovačky, kuchárky a ďalší pomocný personál. Ich mzdy sa pritom začínajú na 320 eurách mesačne.

Príčinou tohto stavu je podľa predsedníčky asociácie Ľubice Kočánovej súčasná legislatíva, ktorá neumožňuje poskytovanie kvalitnej starostlivosti. Podľa nej chýba zákon, ktorý by jasne stanovil, kto, za akých podmienok a akým spôsobom sa má postarať o klientov sociálnych zariadení.

Horúci zemiak

Rezorty práce a zdravotníctva si problém už dlhšie prehadzujú medzi sebou. Ministerstvo Zuzany Zvolenskej HN s otázkami o pracovných

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

Súvisiace články