03.04.2014, 23:58

O plate učiteľa majú rozhodovať aj výsledky žiakov

Zmeny v školstve

O plate učiteľa majú rozhodovať aj výsledky žiakov

Základná škola v obci Hrčeľ dopadla vlani najhoršie v testovaní slovenského jazyka deviatakov. Jej učitelia by preto v budúcnosti mohli zarábať menej ako ich kolegovia z úspešnejších škôl. Ministerstvo školstva totiž zvažuje, že by sa plat pedagógov odvíjal aj od výsledkov žiakov. Napríklad práve v monitoroch, na olympiádach alebo prijímačkách.

„Toto je jeden z variantov, o ktorom budú spoločne rokovať zástupcovia učiteľov, odborov, zamestnávateľov a rezortu školstva,“ povedal HN hovorca ministerstva Michal Kaliňák. Zdôraznil, že zatiaľ ide o ideový zámer.

Odborníkom a ani školám sa takýto nápad nepozdáva. „Základné školy si žiakov nevyberajú. V akom rajóne majú trvalé bydlisko, tam chodia aj do školy,“ zdôvodňuje riaditeľka bratislavskej Základnej školy na Malokarpatskom námestí Alena Petáková. Zvýhodnení by boli napríklad aj učitelia zo škôl pre mimoriadne nadané deti.

Podľa riaditeľky jednej z bratislavských základných škôl je nezmysel, aby sa hodnotili učitelia podľa výsledkov žiakov v testovaní. Zdôrazňuje, že pedagógovia navyše robia oveľa viac, ako len učia. Pomáhajú deťom z rozvrátených rodín, alebo keď majú problémy s drogami. „To kto a ako ohodnotí?“ pýta sa Petáková.

Riaditeľka Základnej škol

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).