07.11.2014, 00:00

Na nového ministra čakajú najmä dlhy

Prezident Andrej Kiska včera vymenoval nového šéfa rezortu zdravotníctva Viliama Čisláka. Po svojej predchodkyni zdedil viacero problémov.

Na nového ministra čakajú najmä dlhy

Exministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská mala veľké ambície. Chcela zaviesť jednu zdravotnú poisťovňu, postaviť na nohy zadlžené nemocnice či vyrovnať sa so zákonom o odmeňovaní zdravotníkov. Nič z toho doteraz nie je hotové a nedá sa ani veľmi očakávať, že s tým jej nástupca Viliam Čislák pohne. Veľké zdravotnícke projekty totiž doteraz nedotiahol do konca žiaden jeho predchodca. Ale aj preto, že ministrom bude už len necelý rok a pol. Tu sú štyri najväčšie problémy, ktoré nový minister zdravotníctva zdedil.

1. Zadlženosť nemocníc

Zvolenská sa rada chválila, ako sa jej darí znižovať tempo vytvárania strát v nemocniciach. Je pravda, že tieto čísla sú na prvý pohľad krajšie ako v minulosti. Nič to však nemení na fakte, že zadlženosť nemocníc sa stále zvyšuje. K polroku evidovalo 13 štátnych zdravotníckych zariadení dokopy dlh vyše 418 miliónov eur. Prekonali tak hranicu, pri ktorej v minulosti vlády pristupovali k ich oddlženiu. Súčasný Ficov kabinet opakuje, že s niečím podobným nepočíta. Šanca, že nový minister nájde iný „čarovný prútik“ na vyriešenie tohto problému, je mizivá. Analytik INEKO Dušan Zachar dodáva, že za 1,5 roka môže stihnúť vypracovať met

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

Súvisiace články