08.01.2016, 00:00

Fico s utečencami pritvrdzuje

Odborníci a politici hovoria, že premiér šíri strach a naháňa si politické body.

Slovensko už nebude prijímať utečencov ani z diktátu Európskej únie, ani dobrovoľne. Takáto je reakcia premiéra Roberta Fica na incident z Kolína nad Rýnom, kde počas silvestrovskej noci došlo k útokom na ženy. Podľa premiéra je potrebné prijať také bezpečnostné opatrenia, ktoré zabránia vytvoreniu ucelenej moslimskej komunity na území Slovenska.

„Je to odpoveď tým, ktorí si myslia, že migranti s iným náboženstvom a tradíciami sa dajú ľahko integrovať,“ uviedol Fico.

Nevhodné vyjadrenia

Podľa riaditeľky Ligy ľudských práv Zuzany Števulovej sú výroky Roberta Fica nevhodné pre premiéra demokratickej krajiny, ktorá sa vyhlasuje za právny štát postavený na ochrane ľudských práv. „O páchateľoch útokov v Kolíne zatiaľ takmer nič nevieme. Ak by sa aj ukázalo, že ide o utečencov alebo potomkov prisťahovalcov, tak kolektívna vina neexistuje. Vždy je zodpovedný individuálny konkrétny páchateľ. Premiér robí z moslimov verejných nepriateľov a jeho výroky môžu vyvolávať nenávis

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).