27.10.2014, 00:00

Vláda musí hľadať nové prestížne sídlo

Štát nestíha rekonštrukciu kaštieľa, v ktorom politici mali vítať delegácie počas slovenského predsedníctva Rady Európskej únie.

Vláda musí hľadať nové prestížne sídlo

„V rusovskom kaštieli by sme chceli prijímať dôležité návštevy pri príležitosti slovenského predsedníctva Rady Európskej únie,“ povedal pred dvoma rokmi premiér Robert Fico (Smer-SD). Neogotický kaštieľ plánoval zrekonštruovať do roku 2016.

Aj napriek veľkým plánom sa renovácia Rusoviec stále nezačala. Už dnes je jasné, že kaštieľ opravený načas nebude a ako s reprezentačným sídlom počas predsedníctva Slovenska s ním už neráta ani vláda. „Termín ukončenia rekonštrukcie do roku 2016 nie je reálny,“ potvrdil jej tlačový odbor.

Slovensko nie je pripravené

Dôvodom odkladu obnovy kultúrnej pamiatky je, že na jar z projektu odstúpil architekt Ján Bahna, ktorý mal rekonštrukciu kaštieľa na starosti. Podľa Úradu vlády SR z projektu odišiel pre svoj vysoký vek. „Po dvadsiatich rokoch rôznych preťahovaní a nečinnosti som dal Úradu vlády návrh, že som ochotný im odstúpiť licenčnú zmluvu, aby mohli pokračovať v stavbe. Je to bežná forma dohody odovzdania autorských práv,“ povedal pre HN Bahna.

Ide tak už o druhý posun začiatku rekonštrukcie. Vlani boli dôvodom peniaze. Úrad vlády a architekt mali totiž rozdielny názor na to, koľko by mala stáť úprava projektu. Bahna rátal, že oprava by mohla stáť približne 30 až 40 miliónov eur. Pôvodný návrh renovácie pochádza ešte z roku 1995, keď o záchrane Rusoviec rozhodol expremiér Vladimír Mečiar.

Náhradu za Rusovce vláda zatiaľ nemá. Počas nášho predsedníctva počíta ministerstvo zahraničných vecí s použitím Bratislav

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.