06.03.2014, 16:42

Zvolenská podpíše zmluvu. Na štúdiu k novej bratislavskej nemocnici

Zvolenská podpíše zmluvu. Na štúdiu k novej bratislavskej nemocnici

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) má v piatok (7.3.) podpísať zmluvu s konzorciom firiem Ernst & Young a Ružička Csekes, ktoré má pripraviť štúdiu uskutočniteľnosti k novej bratislavskej nemocnici. Na odbornej konferencii Nemocnice novej generácie to dnes novinárom povedal šéf Inštitútu zdravotnej politiky na MZ Ivan Poprocký.

Podľa Poprockého bude štúdia stáť asi 720-tisíc eur bez DPH, v prípade že rezort využije aj dodatočné služby, konzorciu zaplatí asi milión eur. Rezort v pôvodných podkladoch súťaže rátal s vyššou sumou. Štúdia by mala byť hotová v máji, vláda by o nej mohla rokovať v júni.

"Štúdia uskutočniteľnosti do detailov rozpíše funkčný model nemocnice, aké výkony budú poskytované, v akej štruktúre, množstve, koľko bude operačných sál, koľko lôžok a aké sú funkčné predpoklady," spresnil vedúci Inštitútu zdravotnej politiky na MZ. Konzorcium má teda vypracovať koncept nemocnice.

Aj keď tender na štúdiu uskutočniteľnosti sa pre námietku jedného z uchádzačov omeškal, ak nenastanú komplikácie, nová nemocnica by podľa Poprockého mohla stáť na konci roka 2016. Keď štúdiu schváli vláda v júni, rezort začne hneď hľadať súkromného investora, čo môže trvať rok až rok a pol, dodáva vedúci Inštitútu zdravotnej politiky.

Odhaduje sa, že výstavba zdravotníckeho zariadenia si vyžiada asi 250 miliónov eur. Ministerstvo predpokladá, že projekt nemocnice novej generácie na bratislavskej Patrónke sa bude realizovať formou PPP projektu. Investor by mal zabezpečiť výstavbu a prevádzku nemocnice, kontrola má byť však v rukách štátu.

Nová nemocnica má byť súčasťou projektu BioMedPark, ktorý počíta s vybudovaním univerzitnej nemocnice, biomedicínskeho vedeckého parku SAV, nových priestorov Lekárskej fakulty a Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.