28.11.2014, 00:00

Elektronická aukcia nás zaskočila

Elektronická aukcia nás zaskočila

Verejné obstarávanie. Najmä v týchto dňoch téma, na ktorú je slovenská verejnosť mimoriadne citlivá. Na konferencii venovanej verejnému obstarávaniu na Slovensku a v Poľsku sme sa rozprávali s Marcinom Schwarzom, riaditeľom úseku západných železničných trhov spoločnosti Pesa. Pre HN hovorí o tom, ako verejné obstarávanie vyzerá u našich severných susedov.

Máte skúsenosti s verejným obstarávaním na Slovensku aj v Poľsku. Viete tieto procesy medzi jednotlivými krajinami porovnať?

Na jednom verejnom obstarávaní sme sa v rámci mojej pôsobnosti zúčastnili. Bolo to konanie ohľadne dodávok obojsmerných dieselových železničných súprav pre Železničnú spoločnosť Slovensko. V Poľsku sa elektronická dražba málokedy používa, najčastejšie to funguje vo forme vyhlásenia súťaže a následných vyjednávaní. Na Slovensku to bolo pre nás určité prekvapenie.

Pozitívne alebo negatívne?

Bola to dražba, ktorá trvala 24 hodín, takže naši zamestnanci museli neustále sledovať, ako sa menia ponuky. Definitívne je to výhodná forma pre objednávateľa, pretože dáva možnosť vyjednať najnižšiu cenu. Nás ako dodávateľa to núti k tomu, aby sme kontrolovali priebeh a zapájajú sa do toho aj emócie. Po nejakom čase sa môže stať, že človek stratí pojem o mieste a čase, angažuje sa v dražbe a dôležitejšími sa stanú vyjednávania ako ekonomická výhodnosť. Potom sa môže stať, že prídeme s nízkou cenou a vyhráme dražbu, ale nebude to výhodné pre firmu.

V tomto verejnom obstarávaní ste však neuspeli.

My sme

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).