14.11.2014, 00:00

Mestám chýba väčšia voľnosť, mali by byť samostatnejšie

Dušan Sloboda, analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika

V rámci decentralizácie prešli niektoré kompetencie zo štátu na samosprávy, avšak nezohľadnilo sa to pri ich financovaní. Peniaze sa nerozdeľovali podľa toho, akú sumu si tá-ktorá kompetencia vyžaduje, ale urobilo sa to podľa toho, aký balík peňazí bol vtedy k dispozícii. Dodnes pritom nemáme ani súvisiace audity, podľa ktorých by sa financovanie nastavovalo, hovorí Sloboda.

Prečo by mali byť víkendové voľby pre ľudí dôležité?

Komunálne voľby považujem za jedny z najdôležitejších volieb vôbec. O ich význame napokon svedčí aj účasť, ktorá je okolo päťdesiat percent. Ľudia teda vedia, že sa rozhoduje o dôležitých veciach. Mestá aj obce majú zákonom presne vymedzené svoje úlohy a ľudia ich vidia. Hoci z hesiel, ktoré vidíme na bilbordoch, je zrejmé, že mnohí kandidáti sa venujú témam, ktoré v skutočnostiach nemôžu ovplyvniť.

Ktoré z hesiel z prebiehajúcej kampane môžeme zaradiť k takýmto prázdnym sľubom?

Sú to heslá o vyššej zamestnanosti, o nových pracovných miestach alebo aj absurdné heslá ako výlety pre dôchodcov do Chorvátska a podobne.

Väčším množstvom pracovných príležitostí sa však chvália aj mnohí končiaci primátori s tým, že sa o ne pričinili...

Áno, ale treba povedať, že samosprávy nemajú v rukách miestnu politiku týkajúcu sa trhu práce. Hoci treba hovoriť o tom, či by nemali mať. Dnes však platí, že mestá a obce tieto záležitosti nemôžu veľmi ovplyvňovať. To, či nejakí investori prídu, často závisí od investičných stimulov, ktoré rieši centrálna vláda. Samosprávy sú skôr takí vykonávači toho, čo si centrálna vláda zaumieni.

Čo teda môžu volení primátori či zastupiteľstvá ovplyvňovať najviac?

Ak sa pozrieme na rozpočty samospráv, tak veľmi jasne vidieť, že hlavným výdavkom samospráv je dnes školstvo. Samosprávy totiž majú na pleciach regionálne školstvo, a to vrátane jeho financova

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).