27.11.2014, 00:00

Sídlo na Cypre? To nie je dôvod na vylúčenie

Zita Táborská, šéfka Úradu pre verejné obstarávanie, aj o novele zákona, ktorá chce obmedziť schránkové firmy, pre HN:

Štát chce zvýšiť transparentnosť pri verejnom obstarávaní. Jedným z jeho krokov je novela zákona, ktorá má zamedziť schránkovým firmám, aby sa uchádzali o štátne tendre. Aj k nej sa v rozhovore pre HN vyjadruje Zita Táborská, ktorá dnes vystúpi na bratislavskej konferencii Verejné obstarávanie v Poľsku a na Slovensku. Tú organizuje veľvyslanectvo Poľskej republiky na Slovensku, HN sú mediálny partner.

Novelou zákona o verejnom obstarávaní, ktorá začne platiť od januára 2015, chce vláda Roberta Fica zamedziť schránkovým firmám, aby sa uchádzali o štátne tendre. Kde sú v nej medzery?

Podľa návrhu novely zákona o verejnom obstarávaní, tak ako je momentálne predložená do Národnej rady SR, ide napríklad o preukazovanie majetkovej účasti. Je potrebné si uvedomiť, že je to len návrh a akú konečnú podobu bude mať, je dnes ešte ťažké predvídať. Je to jedna z najťažších problematík verejného obstarávania a je predčasné ju hodnotiť.

Podľa opozície je však táto novela nedostatočná a dá sa ľahko obísť. Podstatné totiž nie je poznať iba vlastnícku štruktúru, ale toho, komu budú nakoniec plynúť zisky. Ako bude pre štát možné zistiť, kto bude konečným užívateľom výhod?

Ako som už uviedla, nie je možné ešte hodnotiť túto novelu, ktorá ešte neprešla ani výbormi. Počkajme si na konečné znenie, verím, že toto je prioritná téma tak pre vládu, ako aj pre opozíciu a verím, že výsledok bude konsenzom názorov.

Ale teda plánujete vláde navrhnúť pri tejto novele ešte nejaké zmeny?

Áno, aj my komunikujeme s kompetentnými a zamýšľame sa nad najlepším riešením tak, aby bolo pre verejných ob

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).