27.11.2014, 00:00

Sídlo na Cypre? To nie je dôvod na vylúčenie

Zita Táborská, šéfka Úradu pre verejné obstarávanie, aj o novele zákona, ktorá chce obmedziť schránkové firmy, pre HN:

Štát chce zvýšiť transparentnosť pri verejnom obstarávaní. Jedným z jeho krokov je novela zákona, ktorá má zamedziť schránkovým firmám, aby sa uchádzali o štátne tendre. Aj k nej sa v rozhovore pre HN vyjadruje Zita Táborská, ktorá dnes vystúpi na bratislavskej konferencii Verejné obstarávanie v Poľsku a na Slovensku. Tú organizuje veľvyslanectvo Poľskej republiky na Slovensku, HN sú mediálny partner.

Novelou zákona o verejnom obstarávaní, ktorá začne platiť od januára 2015, chce vláda Roberta Fica zamedziť schránkovým firmám, aby sa uchádzali o štátne tendre. Kde sú v nej medzery?

Podľa návrhu novely zákona o verejnom obstarávaní, tak ako je momentálne predložená do Národnej rady SR, ide napríklad o preukazovanie majetkovej účasti. Je potrebné si uvedomiť, že je to len návrh a akú konečnú podobu bude mať, je dnes ešte ťažké predvídať. Je to jedna z najťažších problematík verejného obstarávania a je predčasné ju hodnotiť.

Podľa opozície je však táto novela nedostatočná a dá sa ľahko obísť. Podstatné totiž nie je poznať iba vlastnícku štruktúru, ale toho, komu budú nakoniec plynúť zisky. Ako bude pre štát možné zistiť, kto bude konečným užívateľom výhod?

Ako som už uviedla, nie je možné ešte hodnotiť túto novelu, ktorá ešte neprešla ani výbormi. Počkajme si na konečné znenie, verím, že toto je prioritná téma tak pre vládu, ako aj pre opozíciu a verím, že výsledok bude konsenzom názorov.

Ale teda plánujete vláde navrhnúť pri tejto novele ešte nejaké zmeny?

Áno, aj my komunikujeme s kompetentnými a zamýšľame sa nad najlepším riešením tak, aby bolo pre verejných ob

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.