22.07.2014, 00:00

Poliaci skúpili naše dlhy za krv

Zistenie HN. Firma Magellan si prevzala pohľadávky Národnej transfúznej služby za vyše päť miliónov eur.

Poliaci skúpili naše dlhy za krv

Patrí k najkľúčovejším inštitúciám v našom zdravotníctve. Je najväčší a prakticky jediný dodávateľ krvi pre všetky nemocnice. Kým pacientom vďaka tomu zachraňuje životy, ju samu to ťahá ku dnu. Nemocnice jej totiž neplatia a následne neplatí ani ona svojim dodávateľom. Teraz Národná transfúzna služba na tento kolobeh dopláca – jej dlhy prebral najväčší skupovač pohľadávok na našom trhu – eseročka Magellan Slovakia.

Tá začiatkom júla prebrala jej podlžnosti za 5,4 milióna eur. A urobila tak zatiaľ svoj najväčší obchod na našom trhu. „Nevieme ovplyvniť skupovanie pohľadávok,“ reagovala riaditeľka transfúznej služby Renáta Dundová na otázku HN, či ich tento biznis nejako ohrozuje.


Prečítajte si aj: Využili sme dieru na trhu. A šli do rizika


Vo všeobecnosti však môže byť pre zdravotníkov takéto skupovanie pohľadávok problematické. Z dlhu im totiž môžu plynúť napríklad úroky, pre ktoré nakoniec zaplatia viac. V konečnom dôsledku to čiastočne môžu pocítiť aj pacienti. „Môže to ovplyvniť dĺžku čakacích listín,“ povedal exminister zdravotníctva Rudolf Zajac.

Konateľ Magellanu Ladislav Valábek svoje podnikanie bráni. Podľa neho vnášajú do riešenia zadlženosti nemocníc transparentnosť. Konkrétne s transfúznou službou sa dohodli na mesačných splátkach od 105 do 404-tisíc eur mesačne. A to v situácii, keď má služba na krku dlh za 14,4 milióna eur. Podľa Dundovej by boli všetky svoje záväzky schopní uhradiť, ak by im nemocnice platili.

Zajac však t

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).