21.07.2014, 21:42

Vrátna dolina je uzavretá. Búrka za sebou zanechala spúšť

Búrka spôsobila najväčšie škody v Terchovej. Cesta do Vrátnej doliny je neprejazdná.

Vrátna dolina je uzavretá. Búrka za sebou zanechala spúšť

Odkedy žijem v Terchovej sme takýto výstražný prst od Pánbožka ešte nemali, zhodnotil situáciu po silnej búrke a povodni, ktorá poškodila aj cestu do Vrátnej doliny, horský záchranár Jozef Mičo.

Škody podľa neho zatiaľ nevedia presne odhadnúť. „Prišla veľká búrka. Ťažko povedať, čo všetko sa stalo. Kamaráti z horskej služby transportujú cez lanovku, 60 ľudí máme uviaznutých v chate pod výťahom. Sú tam premočené deti, ktorým zobralo úplne všetko, je tam zhrnutý kopec áut, ktoré nám stiahla nejaká bahenná lavína,“ povedal Mičo.


Fotografie sú z portálu terchova.info

Odtrhla sa aj časť kopcov Hromové a Steny. „Tie kopce sa zosunuli, takže aké škody, či nedajbože aj nejaká ujma na zdraví, to zatiaľ nevieme povedať. Zatiaľ len všetci pracujeme a snažíme sa pomôcť maximálne, čo sa dá. Teraz ideme transportovať ľudí, ktorí majú nejaké ubytovanie do Terchovej,“ dodal Mičo.

 

Vplyvom silnej búrky a výdatných zrážok došlo dnes podľa vedúceho odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Ľubomíra Hollého v Žilinskom kraji k rozsiahlym záplavám na území mesta Žilina a obcí Terchová, Belá, Lutiše, Divinka, Svederník, Rudina, Rudinka, Rudinská a Ľubochňa.

Od 16. do 18. hodiny postupne vyhlasovali povodňou dotknuté obce na území Žilinského kraja III. stupeň povodňovej aktivity. Z doteraz prijatých informácii od starostov obcí nedošlo k poškodeniu zdravia a stratách na životoch. škody na majetku obcí, právnických a fyzických osôb a podnikateľov, ako i škody obyvateľov obcí a na životnom prostredí budú vyčíslené po ukončení záchranných prác,“ dodal Hollý.


Slovensko zasiahli silné búrky. V Žiline vytopilo centrum

Niekoľko výjazdov hasičov v B. Bystrici, po jednom vo Zvolene a v Žiari nad Hronom si vyžiadala dnešná večerná búrka, sprevádzaná intenzívnym dažďom.

Ako pre TASR uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v B. Bystrici Erik Piater, hasiči odčerpávali vodu z pivníc a rodinných domov najmä na banskobystrickej Jakubskej ceste a tiež na Ulici THK. "Dovedna sme mali v krajskom meste päť výjazdov," dodal.

V Žiline a okolí zasahuje po silnej prietrži mračien niekoľko desiatok hasičov. Najhoršia situácia je v meste a priľahlých mestských častiach, kde hasiči odčerpávajú množstvo vody z cestných komunikácií, pivníc rodinných domov a obydlí, záhrad a dvorov. TASR o tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

V centre mesta vytopilo železničný podchod, podchod železničnej stanice a niekoľko obchodov.

Hasičov z Terchovej vyslali do Vrátnej doliny, kde došlo pri chate Vrátna k zosuvu pôdy. „Situáciu v Žilinskom kraji komplikuje niekoľko desiatok popadaných stromov, hasiči zasahujú najmä v Žiline - Považskom Chlmci, medzi obcami Rojkov (okres Ružomberok) a Kraľovanmi (okres Dolný Kubín), v obci Raková (okres Čadca), v meste Vrútky (okres Martin). Od tretej hodiny popoludní vykonali hasiči v okolí Žiliny viac ako dve desiatky výjazdov v súvislosti s odčerpávaním vody a odstraňovaním popadaných stromov,“ uviedla Farkasová.

Najčastejšie podľa nej hasiči odčerpávali vodu zo zatopených cestných komunikácií, podchodov, pivníc, rodinných domov, dvorov a záhrad. „Medzi najviac postihnuté lokality patrili ulice Sládkovičova, Spanyolova, Pittsburská, Zvolenská, Komenského, Sasinkova, Gazdová, sídlisko Vlčince, Považský Chlmec a mestá Turzovka a Rajec,“ uviedla Farkasová.

Doplnila, že spadnuté stromy odstraňovali hasiči v Bytči, Čadci, Kysuckom Novom Meste, Ružomberku, Terchovej a na ceste medzi Kraľovanmi a Rojkovom. „Pri udalostiach zasahovalo takmer 60 hasičov zo Žilinského kraja s 21 kusmi hasičskej techniky,“ dodala.


Búrky zasiahli aj Prešovský kraj

Aj Prešovský kraj v pondelok (21.7.) večer ochromila búrka, veľké škody však nenarobila. Podľa operačného dôstojníka Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove zasahovali hasiči trikrát. V dvoch prípadoch bol pravdepodobnou príčinou blesk.

Najskôr približne o 18.40 h pomáhali hasiť požiar transformátora v Kežmarku na Slavkovskej ulici, ktorý zasiahol pravdepodobne blesk. Rovnakú príčinu má podľa dôstojníka asi aj oheň v noci na povale rodinného domu v Malom Šariši neďaleko Prešove. Po polnoci búrka komplikovala situáciu vo Vranove nad Topľou, kde hasiči zasahovali pri odčerpávaní vody na ulici 1. mája.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.