15.01.2016, 10:13

Policajti začali trestné stíhanie. Ide o novú Gorilu

Policajti začali trestné stíhanie. Ide o novú Gorilu

Policajná inšpekcia začala trestné stíhanie v súvislosti so spisom Gorila 2. Informáciu priniesol portál aktuality.sk. Dokument sa objavil na webe 19. novembra minulého roka.

Vyšetrovateľ Inšpekcie ministerstva vnútra začal trestné stíhanie vo veci pre trestný čin zneužívanie právomoci verejného činiteľa. V prípade naďalej pokračuje vyšetrovanie,“ povedala pre portál hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová.

Spis Gorila 2 nájdete TU.

Arpášove nahrávky

V úvode celého prepisu sa hovorí, že ide o nahrávky bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Ľubomíra Arpáša, ktorý sa mal v rokoch 2006 až 2012 stretávať s celým radom dôležitých ľudí zo spravodajského, biznisového a politického prostredia. Pôvodný spis Gorila bol zverejnený na internete koncom decembra 2011. Dodnes sa nepodarilo potvrdiť jeho pravosť.

Autor prepisov je neznámy a samotné prepisy sú plné otáznikov. Nepresnosti sa majú vyskytovať aj v dátumoch nahrávok. Anonym ich v technickej poznámke na začiatku dokumentu ospravedlňuje chybným nastavením nahrávacieho zariadenia.

V novom údajnom spise SIS sa spomína aj Jaroslav Haščák z Penty, ktorý figuroval aj v prvom spise. „Nevieme sa k tomu konkrétne vyjadriť, ide o rozsiahly a veľmi neprehľadný materiál. Jeho zverejnenie a spôsob spracovania má charakter spravodajskej hry. Dôveryhodnosť tohto materiálu je preto veľmi pochybná a vzbudzuje celý rad otázok,“ reagoval v novembri hovorca finančnej skupiny Gabriel Tóth.

Široký, Fico či Világi

Ďalšími menami, ktoré sú uvedené v "novej" Gorile priamo či nepriamo sú napríklad aj Robert Fico, Oszkár Világi, Pavol Frešo či Juraj Široký.

V spise sa spomína aj Ivan Kmotrík. Podľa spisu mal údajne dať peniaze na rozbeh Matovičovej strany. „Ja som sa s pánom Matovičom nestretol, ani nechápem, čo si to dovolí niekto napísať,“ povedal pre hnonline.sk Kmotrík. Dodal, že s kupovaním poslancov nemá nič spoločné.

K spisu sa vyjadril aj jeden z organizátorov protestov Gorila Peter Pčolinský. „Je to divná situácia, že pár mesiacov pred voľbami je zverejnený nejaký prepis rozhovorov. Gorila vyvolala veľký ohlas, ale netrúfam si odhadnúť, či ho vyvolá aj dokument, ktorý bol dnes zverejnený. Z toho, čo som zatiaľ čítal, tam nie je nič prevratné.“


 

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.