14.09.2015, 16:04

Prieskum: Smer rapídne posilnil, pomohli mu utečenci (+grafy)

Prieskum: Smer rapídne posilnil, pomohli mu utečenci (+grafy)
Pol roka pred voľbami uniká Smer-SD svojim konkurentom. Strana Roberta Fica si len za jeden mesiac polepšila o tri percentuálne body.

Kým v auguste by Smer volilo 34,6 percenta Slovákov, v septembri by mu dalo hlas podľa prieskumu agentúry Focus až 37,7 percenta voličov. Naposledy mal Smer vyššiu podporu v auguste minulého roka.

Voličom sa páči tvrdý postoj

A za takýmto masívnym nárastom podpory nemožno hľadať nič iné ako utečeneckú krízu. "Voliči sa odmenili Smeru za ich postoj voči migrantom," povedal šéf Focusu a sociológ Martin Slosiarik. Fico si podľa jeho slov získava ľudí kvôli odmietaniu kvót, ktoré navrhuje Európska komisia.

Robert Fico podobne ako maďarský premiér Viktor Orbán volí ostrú rétoriku voči migrantom smerujúcim z Blízkeho východu a Afriky do Európy. "Je otázne, či trpí hladom ten, kto nájde 5 000 eur na pašeráka? Pozrite, koľko je tam mladých mužov, ktorí prichádzajú hľadať si prácu, je ich medzi nimi 90 percent,“ povedal nedávno Fico.

Na druhom mieste skončila v prieskume opozičná Sieť s 11,4-percentnou podporou voličov. Za ňou nasleduje KDH (8,2 percenta), koalícia OĽaNO a Nova (8 percent) a Most-Híd (7,1 percenta). Do parlamentu by sa ešte dostala SNS (6,4 percenta) a SaS (5,4 percenta).

Smer komunisti a národniari

Okrem Smeru a SaS klesla podpora všetkým stranám, ktoré by sa podľa prieskumu dostali do parlamentu. "Smer získava hlasy z viacerých zdrojov. Je však vidieť, že u sympatizantov SNS a KSS, je ochota voliť Smer vyššia," vysvetľuje Slosiarik. Národniarom padli za mesiac preferencie o 0,6 percentuálneho bodu a komunistom dokonca o celé percento.

Práve strana Andreja Danka by sa mohla po voľbách stať partnerom Smeru vo vláde. Spolu by získali 79 poslancov, čo by im stačilo na pohodlnú väčšinu.

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.