11.02.2016, 00:00

Žiaci nosia kuchárkam recepty

Od septembra môžu deti pocítiť v školských jedálňach chuť domova. Minister školstva Draxler bojuje proti obezite.

Má rád palacinky, rezeň a ryžový nákyp. V školskej jedálni mu však nie vždy chutí. Recepty sa totiž od tých, čo pozná z domu, často líšia. Od budúceho školského roka by však ôsmak košickej Základnej školy Masarykova Sebastián Badura mohol chodiť do jedálne s väčším nadšením. Na obed by totiž mohol ucítiť domáce chute. A to doslova. Stačí, ak kuchárkam donesie rodinný recept, tie ho prenormujú na počet stravníkov, predložia dvanástim odborníkom na výživu detí z ministerstva školstva, ktorí ho schvália a zaradia do zbierky receptov pre školské jedálne.

Taký je nový postup rezortu školstva, ako chce bojovať proti obezite detí a motivovať ich k zdravému životnému štýlu. „Ministerstvo školstva v spolupráci so zriaďovateľmi jednotlivých škôl chce, aby bola v školách pestrá, nutrične vyvážená a výživovo hodnotná strava,“ uviedla hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Rezort podľa nej očakáva, že v školských jedálňach sa zaradením obľúbených domácich receptov zvýši aj počet stravníkov. Aktuálne sa totiž stravuje v materských, základných a stredných školách priemerne 66 percent detí.

Prepočítavanie receptov je náročné

Po tom, čo minister školstva Juraj Draxler zaviedol od septembra v školách niekoľko n

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).