08.02.2016, 12:18

Miliardová kauza sa nevyrieši. Ministerstvo ju posúva ďalšej vláde

Miliardová kauza sa nevyrieši. Ministerstvo ju posúva ďalšej vláde

Pre údajne zmarenú investíciu v súvislosti s ťažbou mastenca v Gemerskej Polome žiadajú firmy Eurogas a Belmont Resources cez arbitráž od Slovenska odškodné takmer tri miliardy eur. Pojednávanie o prijateľnosti ich návrhu malo byť pôvodne na jar. Ministerstvo financií však oznámilo, že ho presunuli na september, pokračovanie prípadu teda zostane budúcej vláde, píše v dnešnom vydaní denník SME.

Spor dvoch podnikateľských skupín, za ktorými sú vplyvní obchodníci zo zahraničia, sa ťahá už vyše desať rokov. Súperiace firmy sa podľa SME minulý týždeň dostali do otvoreného stretu na mimoriadnom valnom zhromaždení spoločnosti Rozmin, ktorá od roku 1997 plánovala v Gemerskej Polome ťažiť. Obchod však nerozbehla, v roku 2004 prišla o licenciu a teraz je v konkurze.

Aktuálne Rozmin podľa obchodného registra ovláda kanadská spoločnosť Belmont Resources. V rámci konkurzu však koncom minulého roka odkúpila tretinový podiel firma Eurotalc, ktorá získala licenciu po Rozmine a baňu prevádzkuje od roku 2012.

Atmosféra na valnom zhromaždení bola podľa SME mimoriadne napätá. Právny zástupca kanadského Belmontu Pavol Kollár obvinil Eurotalc, že cez vykonštruovaný konkurz chce Rozmin zničiť, hovoril o praktikách konkurznej mafie. Zástupca Eurotalcu Dávid Oršula z medzinárodnej advokátskej kancelárie bnt attorneys-at-law tvrdil, že od kúpy podielu si sľubovali najmä urovnanie sporov zmierom, čo sa nestalo. Podozrenia z manipulovania konkurzu odmieta, hovorí o nečistej hre druhej strany, priblížilo SME.

Šéfom rakúskeho EuroGasu, ktorý bol pôvodne za Rozminom, je podnikateľ Wolfgang Rauball, brat prezidenta nemeckej futbalovej Bundesligy Reinharda Rauballa. Konkurenčný Eurotalc vlastní rakúsky Schmidt Industrieholding GmBH, pod ktorý patrí aj známy výrobca stavebných materiálov Baumit.

Ložisko mastenca pri Gemerskej Polome, neďaleko Rožňavy, objavili v roku 1985. Patrí údajne k najväčším na svete. Počíta sa so zásobami čistého mastenca v množstve 1,6 milióna ton. Za ťažbu platí prevádzkovateľ bane štátu ako rentu 4 % z celkového obratu.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.