27.08.2013, 00:00

Sú avizované úspory v rámci reformy ESO reálne?

Dušan Sloboda analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika -- Či už predpokladané úspory na budúci rok, alebo sľubovaných 700 miliónov sú pre mňa čísla z brucha. Nie sú podložené žiadnou analýzou. Potenciál vo verejnej a štátnej správe je obrovský, pretože množstvo rozpočtových a príspevkových organizácií nemá zmysel. Mali by si urobiť audit a zistiť, ktoré úrady a fondy nepotrebujeme. Zatiaľ sa len prepisujú tabule.

Jaroslav Pilát odborník na verejnú správu -- Vyšli s bombastickou reformou verejnej správy, ktorá dosiaľ nemala obdobu, týka sa však len miestnej štátnej správy. Územnú samosprávu zredukovali len na partnera zastúpeného ZMOS-om. "Formálne premenovali úrady, vrátili sa k mečiarovskému členeniu z roku 1996 a v tomto chcú nevedno prečo vykonávať miestnu štátnu správu. Nezaoberajú sa kompetenciami, či vôbec štát všetko čo vykonáva aj vykonávať musí, len premaľujú tabule a celá náplň zostáva.

Ľubomír Play bývalý šéf Úradu pre štátnu službu -- O reforme sa hovorí už dlho. Každá vláda zvažuje takéto kroky a ak sa ich podarí zrealizovať, bude to plus. Ratio však musí mať v serióznejšej analýze, ktorá odôvodní postup, aby sa dalo posúdiť, do akej miery sa takéto návrhy javia ako racionálne. Dôležité je zaistiť aj nezávislosť rozhodovania.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.