28.07.2014, 00:00

Armádny top biznis získajú Švédi

Slovenské nebo ochránia švédske stíhačky Gripen. Kontrakt na ne podpíšeme do konca roka.

Armádny top biznis získajú Švédi

Ide o najväčší armádny biznis za posledné roky. Obchod, vďaka ktorému máme dostať po vyše dvadsiatich rokoch nové stíhačky svetovej kvality. A ktorého hodnota sa môže vyšplhať k desiatkam miliónov eur. Doteraz nad ním visel posledný otáznik – s kým ho uzavrieme. Už aj toto posledné kľúčové rozhodnutie padlo. V hre o prenájom stíhačiek už zostali jedine Švédi. Konkrétne tamojší výrobca Saab. V rozhovore týždňa pre HN to potvrdil minister obrany Martin Glváč.

Konečný účet za prenájom stíhačiek nie je jasný. Viceprezident Saabu Daniel Boestad
však avizoval, že cena pre Slovensko by mohla byť výhodná.

Naši piloti by teda mali lietať na švédskych Gripenoch. Tie podľa Glváča porazili ďalších dvoch hráčov, americké stíhačky F16 a francúzske Refale, cenou. Gripeny majú byť jednoducho lacnejšie. „Prenajať stíhačky nám vedia jedine Švédi,“ konštatoval pre HN. V súčasnosti sa tak dohadujú len detaily zmluvy.

Koľko presne nás takýto prenájom vyjde, prípadne na koľko rokov si Gripeny zoberieme, zatiaľ nie je isté. Faktom však je, že rovnaké stroje majú v susednom Česku. Tam za prenájom 14 stíhačiek na dvanásť rokov platia ročne asi 61,9 milióna eur ročne. Slovensko si by podľa informácií HN malo pravdepodobne prenajať osem kusov. Pri „českých podmienkach“ by nás vyšli na vyše 30 miliónov. Konečná cena však bude závisieť od viacerých faktorov.

Gripeny sú správna voľba – hodnotí Glváčovo rozhodnutie expert na obranu a bývalý štátny tajomník obrany Róbert Ondrejcsák. Upozorňuje však, že reálne by sme ich potrebovali nie osem, ale dvanás

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.