26.10.2014, 09:25

Smer chce zastaviť obezitu. Pozrite si zoznam zakázaných potravín na školách

Smer chce zastaviť obezitu. Pozrite si zoznam zakázaných potravín na školách

Prevádzkovatelia školských bufetov sa budú musieť od januára pripraviť na zmeny. Z ponuky musia vyradiť viacero potravín, ktoré zákonom zakážu poslanci NR SR. Už v utorok (28.10.) totiž príde v rámci pokračujúcej 39. schôdze parlamentu na rad definitívne hlasovanie o návrhu Renáty Zmajkovičovej (Smer-SD), ktorá zoznam zakázaných výrobkov do snemovne priniesla. Podľa informácií TASR je vo vládnej strane dohoda, že novela školského zákona prejde.

V pléne bude napokon odsúhlasený nie Zmajkovičovej pôvodný zoznam, ale mierne upravený, ktorý predložil cez pozmeňujúci návrh Ľubomír Petrák (Smer-SD). Kým zoznam poslankyne zakazoval nápoje kolového typu, nápoje s chinínom aj ochutené minerálky, nezakazoval nápoje ako Fanta či Sprite. Petrák vylučuje aj tie.

Zoznam zakázaných potravín:
doplnkové jedlá typu rýchleho občerstvenia, potraviny s obsahom soli nad 1,5 gramu na 100 gramov hmotnosti, sladké pekárske výrobky s nižším ako tretinovým podielom ovocnej alebo mliečnej zložky, cukrovinky alebo cukrárske výrobky balené alebo voľné, zmrzlina, nanuky alebo mrazené ovocné drene, nápoje s obsahom alkoholu, kofeínu, chinínu a dekofeinové nápoje, energetické nápoje, nápoje ochutené vrátane nápojov s pridaním cukru a umelých sladidiel okrem čaju a kakaa s obsahom cukru pod 4 gramy na 100 ml obsahu, tabak a výrobky z neho.

Za porušenie tohto zákazu má prevádzkovateľovi bufetu hroziť finančná pokuta do 500 eur. Zmajkovičová chce takto dosiahnuť, aby deti v školách a školských zariadeniach dostávali zdraviu prospešné potraviny a potravinové výrobky. "Cieľom návrhu je zastaviť doterajší trend rastu obezity u obyvateľov SR, najmä u školopovinných detí a mládeže," odôvodnila svoj návrh. Súčasne chce dosiahnuť "zníženie existujúceho deficitu v príjme pozitívnych nutrientov vo výžive", a znížiť tiež rizikové faktory výživy.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.