03.10.2014, 00:00

Pellegrini chce stopnúť letné prázdniny na úradoch práce

Prepúšťanie učiteľov na leto sa má skončiť. Riaditeľom či školám zaň budú hroziť pokuty.

Pellegrini chce stopnúť letné prázdniny na úradoch práce

Ich kolegovia majú prázdniny, no oni trávia leto na úradoch práce. Nie preto, že by s nimi školy v budúcnosti nerátali, no chcú na nich šetriť. Každý rok takto na obdobie letných prázdnin prepúšťajú stovky učiteľov, ktorí dostávajú nové zmluvy opäť až v septembri. A mnohí z nich opäť len na desať mesiacov. „Je chyba systému, že niečo také vôbec je možné, no inú možnosť nemám,“ uviedla pre HN učiteľka z Bratislavy, ktorá si neželá zverejniť meno. Bojí sa, že by o prácu prišla definitívne. Keďže rovnakú tortúru absolvovala aj vlani, dúfala, že tentoraz dostane zmluvu na dobu neurčitú. No nestalo sa tak. Takéto konanie považujeme za amorálne, tvrdí ministerstvo školstva. „Budeme robiť všetko pre to, aby to od budúceho školského roka už nebolo možné,“ dodala hovorkyňa rezortu Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Škrtnú asi inde

Aj keď samotní učitelia prísľub ministra Petra Pellegriniho vítajú, poukazujú aj na riziká. Školy, ktoré dosiaľ na leto prepúšťali, zrejme budú hľadať peniaze inde. „Môžu škrtať najmä osobné príplatky učiteľov, čo je nenárokovateľná zložka platu,“ reagovala Jana Halečková, riadite

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

Súvisiace články