30.06.2014, 00:00

Minimálna mzda má stúpnuť o desiatky eur

ZAMESTNANIE. Minimálny zárobok má od januára vzrásť o 30 až 48 eur pri rovnakých nákladoch firiem. Taký je plán Smeru, ktorý chce odpúšťať odvody.

Minimálna mzda má stúpnuť o desiatky eur

Ľudia s najnižšími príjmami by od budúceho roka mali zarábať výrazne viac. A to bez toho, aby firmám stúpli náklady na ich zamestnávanie. Taký je plán ministra práce Jána Richtera a jeho materského Smeru, ktorý na sobotnom sneme ohlásil doteraz najvyšší nárast minimálnej mzdy. Pomôcť v tom má odpúšťanie platenia časti odvodov. Vďaka tomu by zamestnanci stáli firmy toľko, čo aj doteraz, no čísla na ich výplatnej páske by sa zvýšili o 30 až 48 eur.

Aj keď presný mechanizmus zvyšovania Smer ešte nemá, premiér Robert Fico tvrdí, že sa na ňom v krátkom čase dohodne s odborármi i so zamestnávateľmi. „Pracujeme s dvoma variantmi, závisí od toho, aký režim nastavíme pokiaľ ide o zdravotné a sociálne odvody,“ uviedol Fico pre HN. Ak sa pritom pôjde touto cestou, hrozí, že zvýhodneným ľuďom by pre neplatenie odvodov klesla aj hodnota dôchodkov. To sa deje napríklad v Nemecku. Tam však toto opatrenie zároveň znížilo nezamestnanosť.

Dva varianty

Ohlásené zmeny by sa mali týkať asi 150-až 200-tisíc ľudí, ktorí dnes poberajú minimálnu mzdu. Jej výška je v súčasnosti stanovená na 352 eur. Aká bude jej hodnota po novom, Smer zatiaľ nespresnil. Podľa informácií HN z úzkeho vedenia strany sú však v hre dve možnosti. Pokiaľ sa budú znižovať sociálne odvo

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).