22.10.2014, 00:00

Strojári vo veľkom hľadajú ľudí. Chýbajú mladí

Počet pracovných miest v strojárstve vzrástol oproti vlaňajšku o 120 percent.

Strojári vo veľkom hľadajú ľudí. Chýbajú mladí

Pracovné portály sa hemžia ponukami zo strojárskeho priemyslu. Ľudí, ktorí by mali o ne záujem, je však málo. Hovoria o tom aj štatistiky Ústredia práce, podľa ktorých v strojárskom priemysle chýba dostatok pracovných síl už dlhodobo. Za posledný rok však vzrástol počet voľných pracovných miest pre strojárov rapídne, o viac než 1500 pozícií. Firmy masovo hľadajú najmä kvalifikovaných pracovníkov, remeselníkov, operátorov a montérov strojov a zariadení. Kým v septembri 2013 bolo pre nich na trhu voľných takmer 1200 pozícií, o rok neskôr išlo už o viac než 2700 miest, čo je nárast o 120 percent.

Strojári si môžu vyberať, kam pôjdu

Momentálne hľadá operátorov strojárskej výroby aj bratislavská spoločnosť Garay Slovakia. „V súčasnosti hľadáme dvoch ľudí. V budúcom roku očakávame nové projekty, čiže opäť budeme hľadať nových ľudí,“ priblížila personalistka Zuzana Vlasáková. Už teraz vie, že pri plánovanom rozširovaní výroby kvôli novým projektom ich čaká neľahká úloha.

Dôvod chýbajúcich strojárov na trhu práce vidí Darina Mokráňová z pracovno-personálnej agentúry Index Nosluš v tom, že školy neprodukujú dostatok budúcich zamestnancov, aby pokryli reálnu požia

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

Súvisiace články