15.12.2014, 00:00

Pištole možno budú bez súťaže

Minister vnútra a podpredseda Smeru-SD Robert Kaliňák pre HN:

Pištole možno budú bez súťaže

Polícia sa dlhodobejšie pripravuje na nevyhnutné prezbrojenie. Voči pôvodnému tendru ešte za Lipšica vystupoval Jaroslav Kuracina z Grand Power, ktorému sa zdalo, že je ušitý na vopred vybraného dodávateľa, tender bol napokon zrušený.

On sa sťažoval preto, že nemal pripravený subkompakt, teda jednu zo zbraní, ktorá sa požadovala a povedal, že je to diskriminačné. Tak to dal na ÚVO a zdržal súťaž, pritom ďalším štrnástim firmám súťaž vyhovovala, len jemu nie. Súťaž bola zrušená neférovo.

Ako to teraz vyzerá s tendrom?

Komplikovane, ale blížime sa už k súťaži. Tender nie je rozhodujúci z hľadiska financií, bude to asi osem miliónov, čo je malé číslo oproti miliónom, ktoré investujeme do záchranárskej techniky či vybavenia polície. Ale nové zbrane sú nevyhnutné, lebo strieľajú so zbraňami z minulého storočia. Pre mňa je rozhodujúca transparentnosť a cena, ale aj niekoľko ďalších faktorov. Ak dostaneme ponuku napríklad od Českej zbrojovky, ktorá potvrdí, že zvýši počet pracovných miest na Slovensku a dá nám na pištole ponuku 300 eur, pritom bežná pištoľ na trhu stojí pre bežného smrteľníka 500 eur, vtedy prídem pred výbor a poviem o zaujímavej ponuke.

Pripustili ste aj možnosť nakupovať spolu s armádou, čo by znamenalo vyhnúť sa tendru. Po Glváčovom škandále s nákupom armádnych pušiek ste o tom už nehovorili, pripúšťate ale stále túto možnosť?

Neviem o tom, že by vypukol škandál s armádou...

Že sa nákup zatajil.

Nákupy na obrane štandardne bývajú tajné. Nepovažujem to za nič výnimočné, je to bežné v rámci NATO. Je pravda, že pri sériovej zbrani netreba robiť veľké tajnosti, nepriateľa asi neoklamete. Šokovala ma štatistika, podľa ktorej nemecká armáda v absolútnych číslach obstaráva menej ako my. Všetko ostatné nakupujú mimo obstarávania, na základe iných pravidiel, určite transparentných, ale „iných“. To je jeden z dôvodov, prečo slovenská firma v Nemecku veľký tender nevyhrá. Ja sa tiež snažím, aby boli preferovaní slovenskí výrobcovia. Ak tú možnosť budem mať, využijem ju. Nechcem brať zbrane z cudzej krajiny len preto, že podstrelí cenu o jedno euro. Ďalšia vec je, že zbrane musia byť od osvedčenej firmy, ktorá dokáže garantovať servis na dvadsať rokov.

Národných výrobcov pri nákupe zbraní preferujú aj iné krajiny, napokon, aj Česká zbrojovka dodáva pre Českú republiku. Kuracinu za domáceho výrobcu nepovažujete?

Kuracina vyrába najmä v Čezete, netvárme sa, že to sú slovenské pištole. Fakt je, že toľko zbraní, čo tvrdí, nevyrobil. Niečo o strojárskej výrobe viem, pred právnickou fakultou som vyštudoval strojársku priemyslovku. Pri zbraniach máte nanomilimetrové presnosti. Potrebujeme mať masívnu firmu, ktorá nám garantuje zbrane na dvadsať rokov. Zbraň musí mať tisícky výstrelov, aby sme vedeli, ako sa správa. Nemám problém kúpiť od Kuracinu sto alebo tisíc zbraní a dať ich policajtom do skúšobnej prevádzky, aby mu pomohli s vývojom zbrane.

Pripúšťate, že keď rakúsky Glock u nás postavil prevádzku, pomôže im to v tendri?

V rámci kritérií, ktoré som uviedol, to môže zabrať. Ale neviem, čo je to za montážnu dielňu. Počul som, že ani neuviedli adresu. Glock je bezpochyby kvalitná zbraň, až na niekoľko drobností. Je určená skôr pre kvalitných strelcov, ktorí často strieľajú.

Vyšetrovanie spisu Gorila nevykazuje veľké úspechy. Zriadili ste vyšetrovací tím, ktorý však nemá viditeľný výsledok, minimálne nik nebol obvinený. Prečo?

Kauza Gorila sa odohrávala v rokoch 2005 a 2006, počas druhej Dzurindovej vlády. Vyšetrovací tím som nezriadil ja, ale pán Lipšic, ja som len garantoval jeho pokračovanie, tím sme podporili. Práca je náročná, lebo skúmajú historické fakty bez toho, aby sa mohla „on-line“ zaznamenávať trestná činnosť, napríklad nasadením odposluchov. Dnes sú už ale zmapované všetky finančné toky.

Sú tri prípady, ktoré ma mrzia, ako sa vyvíjajú, ale nebol som pri nich v čase, keď sa začali vyšetrovať: prípad vraždy Daniela Tupého, Ernesta Valka a kauza Gorila. Ale spätne hodnotiť minulé fakty je veľmi náročné. Ale nestrácame nádej, niekedy sa to podarí. Tento rok sme obvinili vrahov Deáka a Čongrádyho, to sú vraždy spred mnohých rokov. No potom, ako už nemáte horúcu stopu, môžete vychádzať len zo svedeckých faktov alebo z daňových úradov, a to trvá strašne dlho.

Lenže vyšetrovací tím nasadený na Gorilu sa rozpadol.

Nerozpadol, odišiel jeden človek.

Myslíte Rudolfa Cadára, ktorý bol prevelený na štadióny, kde mal kontrolovať chuligánov?

Nebol prevelený, len prestal pracovať na svojom pôvodnom pracovisku v rámci zmien v Národnej kriminálnej agentúre. Ponúkali sme mu rôzne možnosti riešenia jeho situácie, ale on sám sa rozhodol odísť. Neodchádzal preto, že by sa na neho vytváral nejaký tlak.

Podľa informácií z polície, ktoré zverejnil Tom Nicholson, mala polícia za Spišiaka nakročené k obvineniu ministra – pravdepodobne Ruska alebo Malchárka – na základe zahraničného svedka. Bolo to ešte predtým, ako sa spis zverejnil na internete a všetkému bol koniec.

Nemôžem to potvrdiť. Neviem, či sú slová pána Nicholsona dôveryhodné. Bol konfrontovaný s jednou z posledných hláv organizovaného zločinu, pánom Ondrejcsákom.

Stretával sa s ním, no a?

Neviem, či sa dá fajčenie marihuany považovať za profesionálne stretnutia. V každom prípade neviem o takejto stope. Pre nás by bolo len príjemné usvedčiť niekoho z vlády Mikuláša Dzurindu. Vyšetrovateľom som odporučil len toľko, aby pracovali skôr na šírke záberu, akonáhle máte jednu záujmovú vec, dokončite ju a potom sa presuňte na ďalšiu.

Otázka je, ako by pokračovalo vyšetrovanie Gorily, ak by sa potvrdilo, že Robert Fico bol v byte na Vazovovej a rozprával sa s Haščákom o sponzoroch Smeru.

Je tam niečo, čo by ho diskvalifikovalo alebo naznačovalo trestnú činnosť?

Ide o to, či by pokračovalo vyšetrovanie bez problémov, ak by sa to potvrdilo.

Ale to nemôže mať vplyv, lebo tam nezaznela jediná veta, ktorá by ho diskvalifikovala. Veta typu, že si KDH delilo stovky miliónov korún...

Túto vetu tam paradoxne vyslovil Ficov asistent Határ...

Smerom k Ficovi nezaznelo jediné slovo, ktoré by ho diskvalifikovalo. Žiaden vplyv na vyšetrovanie Gorily to nemá, to vám môžem garantovať.

Hovorí sa tam o Paškovom vplyve v zdravotníctve...

Prečo sa ma nepýtate na stámilióny, ktoré si delili pravicové strany? O stámiliónových úplatkoch pre pravicu?

Pýtam sa na stopy, ktoré by mohli zabrániť vašej vláde vyšetrovať Gorilu.

Našej vláde v tom nič nemôže zabrániť.

Polícia vypočula desiatky svedkov, ale nie Fica či dnes už nebohého pána Határa, pričom Fico je jediný aktívny politik, ktorý sa v tom byte mal nachádzať.

Vypočúvať má význam iba tých ľudí, ktorí boli svedkami trestného činu. Nič z toho, čo je tam opísané, sa nestalo. T

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.